یأس اوکراین در برابر هواپیماهای بدون سرنشین – بررسی سرمقاله رسانه ها

مدت زیادی از حضور پهپادهای انتحاری ایرانی در اوکراین نمی گذرد، اما ظاهرا این پرنده های بدون سرنشین اثرات استراتژیک جدی در نبرد داشته اند تا جایی که اوکراین تصمیم به کاهش روابط دیپلماتیک خود با تهران گرفته است.

نکته مهمی که در مورد عملکرد این پهپادها در اوکراین باید گفت این است که این سلاح های جدید توانستند ضربات قابل توجهی را به نیروی دریایی، زرهی و توپخانه اوکراینی و مراکز فرماندهی و کنترل اوکراینی ها (در واقع ناتو) وارد کنند.

سوال مهمی که برخی می پرسند این است که چگونه این پهپادها می توانند بر سیستم های جنگ الکترونیک اوکراین که توسط غرب به دولت زلنسکی داده شده غلبه کنند و با موفقیت به اهداف خود حمله کنند.

لازم به ذکر است که برخی از این پهپادها به صورت قطع اتصال (قطع از مرکز) کار می کنند، یعنی از فناوری هوش مصنوعی استفاده می کنند و بدون نیاز به راهنمایی اپراتور و تجهیزات به منطقه مورد نظر می روند. مختصات خود را در حافظه خود ذخیره می کند.

یک پهپاد انتحاری مثلثی شکل در حین تمرین در ایران به هدف نزدیک می شود.

چنین پهپاد دقیق و ارزان قیمتی با سطح مقطع راداری کم که از مواد جاذب در بدنه خود استفاده می کند، توانست با خیال راحت از امواج جنگ الکترونیک متخاصم عبور کند و ضربات قابل توجهی را به ارتش زلنسکی و حامیان غربی آن وارد کند.

این قابلیت در یمن نیز مورد استفاده قرار گرفت و پهپادهای یمنی توانستند با خیال راحت به تاسیسات آرامکو و ابوظبی حمله کنند. البته ارتش سعودی با اتخاذ تاکتیکی که استفاده از آواکس های آمریکایی بود تا حدودی از حملات پهپادهای یمن در امان ماند و این هواپیماها به طور مداوم در اطراف مرزهای یمن و از آسمان برای پوشش مناطق زمینی در حال پرواز بودند. آنها هر نوع پرنده ای را رصد و رصد کردند و مختصات آن را به هواپیماهای نظامی سعودی گزارش کردند و به این ترتیب توانستند تعدادی پهپاد یمنی را سرنگون کنند. اما این تاکتیک در اوکراین جواب نمی دهد زیرا روسیه دارای سیستم دفاع دوربرد زمین به هوا و جنگنده های رهگیر پیشرفته است و اوکراین نمی تواند مانند عربستان سعودی از هواپیماهای شناسایی بزرگ در آسمان خود استفاده کند.

  کاهش قابل توجه قیمت شکر

با توجه به شواهد، به نظر می رسد که هواپیماهای بدون سرنشین در حال حاضر به موی بینی ناتو تبدیل شده اند و این ایده که اوکراینی ها و متحدان آنها می توانند راه حلی برای مقابله با آنها در کوتاه مدت بیابند، دور از ذهن به نظر می رسد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید