یادواره شهدا به تازگی آغاز شده و باید با ابتکاری ادامه یابد/ شهرها به نام شهدا مزین شوند/ ضرورت تحلیل جامعه شناختی نقش عنصر دین در پاسداشت مقدس.

گروه سیاسی – رجانیوس: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ستاد کنگره 3535 شهید استان زنجان که در 24 مهرماه 1400 برگزار شد، صبح امروز (پنجشنبه) در محل این همایش منتشر شد.

متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

و الحمدلله رب العالمین و صلوات و صلوات ما سعید محمد و آل طاهرین بقیة الله فی الارض.

ابتدا به همه شما برادران و خواهران عزیز به ویژه اعضای خانواده شهدا که به اینجا می آیند سلام می کنم. مادر صادق سه شهید و همه دست اندرکاران این یادواره مهم است. و از همه شما سپاسگزارم و صمیمانه از همه شما سپاسگزارم که این کار ارزشمند را شروع کردید و به پایان رساندید و انشاالله ادامه دادید و به پایان رساندید. به دوستانی که گفتند احوالپرسی کردند، چه جوان و چه هیئتی، صمیمانه سلام کنند.

جوایز زنجان یکی دوتا نیست. زنجان در طول تاریخ مرکز پرافتخار بوده است. هم از نظر علمی و هم از نظر عملی؛ چه در علم و چه در علوم دینی – در فقه، در فلسفه، در عرفان – و چه در عرصه های اجتماعی، شخصیت های برجسته با گرایش های مختلف، اما همه برای خدا و در راه خدا; مثل مولا مرغبان علی و امثال آن. زنجان واقعاً یک مرکز برجسته و برجسته است. در علوم جدید این شهید نامدار از هسته ما شهریاری فرزند سرافراز زنجان است.

لذا تمایزات زنجان بسیار بالاست. شهدا نیز از افتخارات زنجانی هستند. یک جمله از شهدا می گویم، یک جمله از کار شما و این حرکت در بزرگداشت شهدا می گویم.

[امّا] برای شهدا؛ خوب، شهدا برگزیدگان هستند. برگزیدگان خداوند متعال هستند. شهدا راه درست را انتخاب کرده اند و خداوند آنها را برای رسیدن به هدف انتخاب کرده است. ارزش شهدا با محاسبات مادی ما ارزشی غیرقابل محاسبه است. شهدا در عالی ترین تجارت دنیا پیروز شده اند: وَتُجٰهِدونَ فی سبیلِ اللهِ بَاَمَالِکُم و أَنُفُسِکُم »تا آخر; برندگان بزرگ این تجارت شهدای ما هستند. یا «خداوند بهتر از کسانی است که به خود و اموالشان ایمان می آورند، زیرا بهشت ​​برای آنان است»; چه چیزی بالاتر از آن؟

اینجا منطقی است که این نکته مورد توجه همه ما باشد و آن این است که شهادت اوج است و اوج بدون محدوده اهمیتی ندارد. هر قله دارای یک شیب است. بسیاری از ما می خواهیم به این قله برسیم. [خب،] باید از شیب عبور کنیم، باید مسیر را در شیب این قله پیدا کنیم و برای رسیدن به قله از این راه برویم وگرنه بدون عبور از شیب نمی توان به قله رسید.

  مقدار غریزه و رستگاری در سال 1401 اعلام شد

این دامنه و این مسیر چیست؟ این اخلاص است، ایثار است، حقیقت است، معنویت است، مجاهدت است، گذشت است، توجه به خداست، کار برای مردم است، تلاش برای عدالت است، تلاش برای استقرار حکومت دین. این همان چیزی است که مسیر را تعیین می کند و اگر این مسیر را طی کنید می توانید به اوج برسید. آن که به اوج می رسد باید از اینجا شروع کند و این راه ها را طی کند. معنویت را نباید فراموش کرد.

در جایی خواندم که شهید شهریاری یک شبه روی یک مشکل پیچیده علمی کار می کرد و نتوانست آن را حل کند. شاگردش نقل می کند – در این کتاب می نویسد – که شهید خیلی زحمت کشید، چون نتوانست این مشکل را حل کند، گفت برو مسجد دانشگاه – فکر کنم دانشگاه شهید بهشتی – یم رفتیم داخل مسجد، ما دو رکعت نماز خواند، ولی چون فکر کرد، بعد از نماز گفت: فهمیدم، خدای متعال تصمیم را به من نشان داد. بلند شد و آمد و مشکل را حل کرد.

این معنویت است. این راه خداست. وقتی انسان این حرکت را کرد، این راه را رفت، آن وقت رسیدن به اوج ممکن می شود، آسان می شود. ما نمی گوییم بی خطر است، اما ممکن است. بدون حرکت در این مسیر، رسیدن به قله ممکن نیست.

اما برای شما، برگزارکنندگان این کنفرانس و این تعطیلات؛ اول، بدانید که این کار خوبی است، کار مهمی در حال انجام است. این بزرگداشت شهدا و کارهایی که در این زمینه انجام می شود را نباید عادی دانست. نه، این واقعاً کار خوبی است که انجام می دهید. [و البتّه] این وظیفه ای است که تمام نشده است. همانطور که برادرمان گفت، اینطور نیست که چندین سال گذشته باشد و برخی شهرها و شهرستانها و استانها جشن بگیرند و قضیه تمام شده باشد. نه تازه شروع شد چند سال بعد از شروع دفاع مقدس و ادامه خواهد داشت و باید این مراسم را به یاد شهدا ادامه داد.

شما باید ابتکار عمل کنید. البته کارهایی که ذکر کردند انجام شد از بهترین هاست; تالیف کتاب، ساخت فیلم و خدماتی که پیرامون این اثر به یاد شهدا و نام شهدا انجام می شود از کارهای خوبی است. و این کتابها و این نشانه هایی را که در راه آماده کرده ای دیدم و دیدم. خوب بود. البته من کتاب ها را نخوندم اما عنوان ها خوب و درست بود.

  اعتراض سینماگران به معافیت 25 درصدی مالیاتی

غیر از این کارها، کارهای دیگری هم باید انجام شود. در میان آثار، تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌های جامعه‌شناختی و روان‌شناختی درباره این خاطرات مبتنی بر حضور عنصر قدرتمند دین است. این یک چیز بسیار مهم است.

چرا بعضی ها می خواهند این را نادیده بگیرند؟ در گزارش یکی از دوستان خواندم که برخی از این شهدا تنها پسر خانواده بودند. این که این مادر و پدر حاضرند این پسر تنها را به میدانی بفرستند که ممکن است برنگردد یعنی چه؟ آیا این امر جز تماشای دین و رضای الهی و اجر الهی و تکلیف شرعی ناشی می شود؟ خود آن جوان که در این راه حرکت می کند و راه می رود، جان و سینه خود را از این خطرات بزرگ حفظ می کند، انگیزه دینی دارد. حضور این عنصر قدرتمند را باید از منظر جامعه شناختی کشور و از نظر روانی مردم کشور تحلیل کرد. [باید] روی آن کار کن.

یا برخی از چیزهایی که از این قربانیان دور بود: [مثلاً] بیوگرافی پدران و مادران; این یک چیز بسیار مهم است؛ این پدران، احساسات، انگیزه هایشان چگونه بودند؟ یا همسران؛ یعنی همسری که با این جوان محبوب زندگی می کند برای او ترتیبی می دهد که چگونه چشمانش را ببندد و حاضر به رفتن شود و منتظر غیبت و سپس شهادتش بماند؟ اینها، این احساسات، حالات آنها، همه اینها ارزش تحلیل دارد.

یا خدمات ارائه شده در اطراف آن. یکی از چیزهایی که الان نمی توانم بگویم، اما فکر می کنم می توان گفت جزئی از ویژگی های کشور و جنگ ماست، خدماتی است که در منازل و در مراکز زنانه و اجتماعی و به عنوان .

فرض کنید در خانه غذا درست می کنند، کمپوت درست می کنند، مواد غذایی تهیه می کنند، نان می پزند و می فرستند. اینها چیزهای عجیبی است. این زن و مرد با چه انگیزه ای، با چه تلاشی این کار را کردند؟ اخیراً کتابی به نام حوض خون خواندم – البته در اهواز دیدم. خود را در حال شستن لباس های خون آلود رزمندگان و ملحفه های خونین بیمارستان ها و رزمندگان دیدم. [اینها را] دیدم که این کتاب جزئیات این چیزها را شرح می دهد. مرد واقعاً متحیر است. از این همه خدماتی که این زنان در این سال ها انجام داده اند و چه سختی هایی را متحمل شده اند، شرمنده است. اینها مواردی است که لازم است به آنها اشاره کنم.

  بازی های المپیک زمستانی 2022 با برف مصنوعی برگزار شد

یا تشییع جنازه؛ یکی از موارد مغفول مانده که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته و باید به آن توجه شود، تدفین شهدا در دوران جنگ است و الان هم همینطور است. حالا که گاهی استخوان های شهید را وارد شهر می کنند، چه تشییع جنازه ای! در زمان جنگ، هر چند روز یک بار در این شهرها – در زنجان و جاهای دیگر – تشییع جنازه های عظیمی برگزار می شد، مردم می آمدند، شعرا شعر می خواندند، مرثیه می خواندند، مرثیه می خواندند، به نام شهدا، به یاد شهدا؛ عزاداری می کردند. در هیچ جای دنیا چنین چیزهایی وجود ندارد، اینها چیزهای عجیبی است، اینها خاطره انگیز است، باید ثبت و ذخیره شود.

موضوع دیگر نامگذاری خیابان ها و کوچه های شهرها، شهری است که به نام شهدا، به یاد شهدا مزین شود. شوراهای شهرداری در شهرهای مختلف می دانند شهر به نام چه کسانی افتخار می کند. چه افتخاری برای یک شهر، برای یک خیابان، برای یک کوچه و یک گذر، بالاتر از نام یک شهید بزرگوار، نام مرد فداکاری بر آن نهاده شود. اینها مواردی است که باید رعایت کنید. این سوالات را دنبال و دنبال کنید. شما اولین قدم را که تشکیل این امور و این کنفرانس و جشن و همراهی آن است، برداشته اید و این مسائل را ادامه دهید.

برکت شهدا شامل حال ملت ما باشد. ارواح مطهر شهدا با پیامبر محشور شوند و انشاءالله عاقبت این مبارزات را که پیروزی ملت ایران است به زودی ببینند. مثل ما می بینیم که خوشبختانه ملت ایران در این سال ها همیشه به سمت پیروزی حرکت کرده است. خدا نکند این مشکلات حل شود.

آنچه امروز به عنوان معیشت و مشکلات اقتصادی و امثال آن وجود دارد انشالله با همت مسئولان و همت امثال شما حل خواهد شد. خداوند به شما اجر دهد و امام بزرگواری که این زمان را پیش پای ما گذاشته است، اگر خدا بخواهد، بار دیگر با پیامبر دیدار کند. و روح مطهر شهدا از ما شاد باد.

درود بر شما و خداوند شما را بیامرزد و برکت دهد

دیدگاهتان را بنویسید