یارانه نقدی بهتر از کالابرگ است

10158 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، معاون دفتر پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس معتقد است: اقدامات سریع دولت سیزدهم برای اصلاح توزیع یارانه ها، تکمیل بانک های اطلاعاتی طبقه بندی را تسریع می کند و این می تواند ابزاری کاربردی برای اصلاح توزیع یارانه ها باشد. توجیه نظام مالیاتی در اقتصاد.

چند هفته ای است که بحث اصلاح توزیع عادلانه یارانه ها از سوی برخی که یارانه دریافت کرده اند و با وجود افزایش قیمت ها احتمالا از این طرح راضی هستند مطرح شده و برخی دیگر که هنوز آن را دریافت نکرده اند از افزایش قیمت ها ابراز نگرانی کرده اند. . بسیاری از کارشناسان به جرأت اقدام دولت سیزدهم را برای اصلاح و تصویب توزیع یارانه ها تفسیر کرده اند، اما زمزمه های زیادی وجود دارد که چرا دولت سیزدهم قبل از تکمیل بانک اطلاعاتی بهزیستی ایران بین 300 تا 400 هزار تن یارانه توزیع کرده است. و ارز ترجیحی را حذف کرده است. در برخی کالاهای اساسی

پرداخت هر نوع یارانه باعث کاهش اختلاف طبقات می شود

علی روحانی، معاون دفتر پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس با تقدیر از پیشرفت های صورت گرفته در طرح اصلاح نظام توزیع یارانه ها، گفت: این یک بازتاب است. هرگاه یارانه ها به هر شکلی اعم از ارزی یا نقدی و غیره پرداخت شود، این امر تأثیر بسیار سریعی در کاهش اختلاف طبقاتی، بهبود وضعیت دهک های کم درآمد و بهبود ضریب جینی دارد. ضریب جینی نشانگر تفاوت طبقاتی در درآمد است.

راه اندازی یارانه ها موجب تسریع در رفع طبقه بندی می شود

روحانی در پاسخ به اینکه چرا بانک های دهک تکمیل نشد اما بلافاصله موضوع اصلاح نظام توزیع یارانه ها آغاز شد، گفت: در چارچوب قانون بودجه همه تولیدکنندگان موظف شده اند که داده های خود را در اختیار پایگاه اجتماعی ایران قرار دهند، اما این بود. به آرامی انجام می شود تا زمانی که فرهنگ سازمانی و نهادی مبتنی بر به اشتراک گذاری داده ها نباشد، انتظار حذف دقیق اطلاعات دشوار است.

  جایزه موج مجازی در برابر عنکبوت

وی افزود: تا زمانی که نیاز مبرم به موضوع نباشد، داده ها توسط افرادی که به اطلاعات دسترسی دارند ارائه نمی شود و از این رو استفاده از یارانه نقدی می تواند محرکی برای پرکردن بانک اطلاعاتی رفاه ایران باشد. در این صورت، دستگاه‌ها انعطاف‌پذیری خود را در برابر ارائه داده‌ها به خطر می‌اندازند.»

پرداخت نقدی بهتر از کالابرگ است

معاون دفتر پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به محدودیت‌ها گفت: بر اساس دیدگاه شخصی‌ام می‌گویم در فضای اقتصادی کنونی از جمله شرایط بودجه، شرایط دسترسی به داده‌ها و شرایط اطلاعاتی را تجربه می‌کنیم. . برای حذف اطلاعات غنی املاک و خانوارها و غیره بهتر است به همه یارانه نقدی پرداخت شود و از طرفی با پرکردن اطلاعات از بانک اطلاعاتی برای عادلانه شدن مالیات استفاده شود. دهک دهم یارانه دریافت می کند، اما از سوی دیگر پرکردن داده ها می تواند از فرار جلوگیری کند. مالیات ده ها میلیارد گرفته است.

وی افزود: در این شرایط درست است که 300 هزار تن یک دهم یک دهم پرداخت شده است اما از سوی دیگر سالانه چندین میلیارد مالیات تعلق می گیرد.

اصلاح نظام مالیاتی به دقت دهک ها بستگی دارد

روحانی گفت: معتقدم اگر یارانه به همه پرداخت شود، هم از مقاومت اجتماعی و هم از پیچیدگی فنی این طرح کاسته می شود، اما از سوی دیگر با پرکردن بانک های اطلاعاتی افراد جامعه می تواند تاثیرگذار باشد. نظام مالیاتی و فرار مالیاتی مناسب.»

معاون دفتر پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس درباره مقایسه دو گزینه پرداخت یارانه نقدی یا پرداخت چک لیست گفت: همچنین به اندازه دریافت نقدی برای خانواده ها مفید نیست. البته این را باید در نظر داشت تا بدانیم مردم یارانه را دوست دارند یا کارت برایشان مناسب است.»

  فروش محصولات ایرانی ماشین مادران دو فرزند به بالا

کالابرگ اثر غیر مستقیم افزایش قیمت ها را جبران نمی کند

روحانی گفت: پرداخت نقدی و افزایش قیمت کالاهای مشمول ارز 4200 اثر مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت دارد. «این ممکن است تأثیر مستقیم افزایش قیمت کالاها را بر خانوارها خنثی کند، اما واقعیت این است که تأثیر غیرمستقیم آن بر سایر کالاها، از شیرینی ها و کلوچه ها گرفته تا محصولات مرغ و تخم مرغ مانند ساندویچ را جبران نمی کند.

وی افزود: معمولا ساندویچ را نمی توان با برگه تهیه کرد، بنابراین اثر غیرمستقیم حذف ارز ترجیحی با پرداخت هزینه برگه پوشش داده نمی شود. بنابراین در شرایط فعلی به نظر من پرداخت نقدی بهتر است زیرا هیچ مشکل فنی در یک برگه وجود ندارد و احتمالاً برای خانوارها مطلوب‌تر است و باید اثرات مستقیم و غیرمستقیم برخی کالاها را به صورت نقدی پوشش دهیم.»

یارانه ها حتی در بهترین شرایط اقتصادی نیز نباید حذف شود

روحانی در خصوص امکان حذف یارانه ها با بهبود شرایط اقتصادی، گفت: یارانه ها هرگز توسط هیچ اقتصادی حذف نمی شود و نباید حذف شود. یارانه پرداختی است که برای تامین حداقل نیازهای اولیه خانوارها انجام می شود. همین امر در مورد بهترین اقتصادها نیز صدق می کند. یارانه بخشی از نظام تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی حتی اگر تکمیل شود باید مشمول یارانه جاری شود، بنابراین نباید به دنبال حذف یارانه باشد، بلکه باید هدفمند شود. یارانه‌ها باید به گروه‌هایی برسد که واقعاً به آن نیاز دارند و این مهم برای تکمیل اطلاعات پایگاه‌های بهزیستی ایران است که امیدواریم در سال‌های آینده کامل‌تر شود.»

  جدیدترین کاشی بین مجلسی 1400

منبع: پانا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید