یارانه کالاهای اساسی به مردم واریز می شود

10426 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، وزیر جهادکشاورزی به تشریح برخی از پدیده های مهم در سال های اخیر که کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: یکی از این پدیده ها خشکسالی است که باعث کاهش تولید و عرضه و افزایش قیمت شده است.

ساداتی نژاد گفت: در سال 1399 میزان گندم خریداری شده 8.5 میلیون تن بوده که در سال 1400 به دلیل خشکسالی به 4.5 میلیون تن رسیده است و پیش بینی برای سال جاری نیز همین است. این در حالی است که ما به 12 میلیون تن گندم نیاز داریم و باید آن را وارد کنیم، بنابراین قیمت های جهانی تاثیر زیادی بر بازار ایران دارد.

وی افزود: این در حالی است که قیمت های جهانی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین افزایش یافته است. به عنوان مثال 70 درصد روغن آفتابگردان جهان در این دو کشور تولید می شود و بروز جنگ و کمبود مواد غذایی در منطقه امنیت غذایی جهانی را با چالش بزرگی مواجه کرده است.

وی افزود: از زمان جنگ در اوکراین، شاهد افزایش انفجاری قیمت ها بوده ایم و قیمت ها تا 125 درصد افزایش یافته است. جو جهانی و نفت خام از ابتدای دولت سیزدهم 60 و 80 درصد در بازارهای جهانی افزایش یافته است. بسیاری از کشورهای جهان نیز به ذخیره سازی بی سابقه روی آورده اند و رقابت شدیدی برای مواد غذایی وجود داشته است.

وی افزود: پیش بینی ادامه جنگ در اوکراین شرایط را بدتر کرده است. اکنون فصل رشد در اوکراین است و هیچ کشتی ساخته نمی شود. پیش بینی ها نشان می دهد که جهان در 5 سال آینده با چالش هایی برای تولید مواد غذایی مواجه خواهد شد. کشورهای سراسر جهان برای مقابله با بحران غذایی استراتژی های مختلفی مانند توسعه محصولات کشاورزی، ذخیره سازی و کاهش صادرات و یا حتی ممنوعیت صادرات را اتخاذ کرده اند.

  خرید گندم در کشور از مرز یک میلیون تن گذشت

ساداتی نژاد سیاست دولت ایران در بحران جهانی غذا را تشریح کرد و با کشت گندم و توزیع کلیه مواد اولیه بین کشاورزان و بیمه آنها، افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به 11500 تن، تکمیل ذخایر، واردات کالا از روسیه و ورود تنوع موافقت کرد. امتیاز و … از جمله این سیاست هاست.

وزیر جهادکشاورزی پایین بودن قیمت کالاهای اساسی در کشور را یک معضل بزرگ برشمرد و گفت: به نظر می رسد در کشور ما جاروبرقی ساخته شده و تمام غذاهای ایرانی کشته شده است. برخی کشورها تعرفه واردات کالا و مواد غذایی از ایران را کاهش داده اند و شاهد سیر سیل خروج کالاهای اساسی از کشور هستیم.

وی ادامه داد: یک کیسه 38 هزار تنی آرد در حال حاضر به قیمت 800 هزار تن در مرزهای ایران به فروش می رسد و این فاصله به قدری جذاب است که با اقدامات فیزیکی قابل کنترل نیست و بازار کشورهای همسایه نیز از کالاهای ارزان ایرانی اشباع شده است. این تهدیدی برای امنیت غذایی مردم ما است و وظیفه دولت حفظ امنیت غذایی مردم است.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به مصوبه قانون بودجه 1401 مبنی بر توزیع ارز با نرخ ETS (نزدیک به نرخ ارز نیما) گفت: سال گذشته این مصوبه در بودجه بود که دولت قبلی در مجموع 8 میلیارد دلار برای توزیع ارز ترجیحی هزینه کرد. “این کار را کرد. اما با جنگ در اوکراین وضعیت کاملاً تغییر کرده است. بنابراین امسال باید به سمت هدفمندی یارانه ها برویم.

وی با اشاره به توزیع یارانه های جبرانی گفت: این یارانه هزینه های دهک های مختلف را پوشش می دهد.

  فراخوان پزشکان حج 1401 فردا اعلام می شود

وزیر جهادکشاورزی علت افزایش قیمت آرد صنعتی را اینگونه تشریح کرد: قاچاق آرد صنعتی و صنعتی به صورت گسترده صورت گرفت و به همین دلیل اصلاح قیمت این نوع آرد را در مرحله اول انجام دادیم. جلوگیری از خروج آرد از کشور و حفظ امنیت غذایی کشور است. مصرف آرد صنعتی و صنعتی 2 میلیون تن است.

این عضو دولت امروز از مذاکره با کارخانجات ماکارونی خبر داد و گفت: آرد این کارخانجات تحویل داده شده است و کمبود ماکارونی نخواهیم داشت و کمبود در چند روز اخیر موقتی است و شاهد تحویل ماکارونی خواهیم بود. از فردا.

وی با اشاره به نیاز نانوایی ها به 9 میلیون تن آرد گفت: یارانه کالاهای اساسی قبل از اجرای اصلاحات مربوط به ارز ترجیحی به مردم پرداخت می شود و جزئیات بسته هدفمندی یارانه کالاهای اساسی قبل از آن اطلاع رسانی می شود. اما من تاکید می کنم که وقتی دولت تصمیم به این کار بگیرد، یارانه را پیشاپیش پرداخت خواهد کرد.

روغن کافی برای ذخیره داریم

وزیر جهادکشاورزی درباره وضعیت بازار روغن های خوراکی گفت: باید با دانه های روغنی به سمت خودکفایی برویم. اما به دلیل شرایط اقلیمی کشورمان برخی از دانه های روغنی مانند سویا به دلیل آب زیاد قابل تولید نیستند. با این حال تا جایی که شرایط اقلیمی برای ما مناسب باشد با دانه های روغنی به سمت خودکفایی می رویم و به کشت یارانه می دهیم.

وی افزود: با خریدهایی که از اواخر سال گذشته انجام دادیم، ذخایر روغن کشور کافی است و محدودیتی برای روغن خوراکی نداریم. اما با افزایش هزینه هایی مانند انرژی، دستمزد و … مواجه هستیم و قیمت نفت همچنان در سطح 1400 اردیبهشت است. تولیدکنندگان خواستار افزایش قیمت شدند و در مذاکرات دولت موافقت کرد که مابه التفاوت را پرداخت کند تا قیمت نفت بالا نرود اما در صورت اجرای بسته هدفمندی، قیمت نفت با پرداخت یارانه جدید جبران می شود.

  جزئیات نامه هسته ای نمایندگان به رئیس

منبع: ایرنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید