یک اتفاق نادر در اندازه بدهی ایالات متحده به چین

14287 خبر اولیه

بر اساس داده های منتشر شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده، دارایی چین از اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده در ماه مه برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته به زیر یک تریلیون دلار سقوط کرد. این اطلاعات به طور رسمی با تاخیر دو ماهه منتشر می شود.

چین، دومین دارنده خارجی بدهی دولت آمریکا، دارایی های خود را برای شش ماه متوالی از 1.08 تریلیون دلار در نوامبر گذشته به 980.8 میلیارد دلار در ماه می کاهش داده است. این کاهش معادل نزدیک به 100 میلیارد دلار یا 9 درصد از کل است. آخرین باری که چین کمتر از یک تریلیون دلار اوراق خزانه داری ایالات متحده داشت در ماه می 2010 بود که 843.7 میلیارد دلار بود.

ژاپن، بزرگترین دارنده بدهی خارجی دولت آمریکا نیز اخیرا دارایی های خود را کاهش داده است. این کشور در دوره شش ماهه نوامبر تا مه، بدهی واشنگتن را نزدیک به 116 میلیارد دلار کاهش داد و به 1.212 تریلیون دلار رساند.

تا ماه گذشته، کل بدهی ملی ایالات متحده کمی بیش از 30.4 تریلیون دلار بود. واشنگتن در حال مبارزه برای مهار تورم فزاینده است که در ماه ژوئن به بالاترین میزان در 41 سال گذشته یعنی 9.1 درصد رسید.

فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن نرخ بهره کلیدی خود را 0.75 درصد افزایش داد و هشدارهایی را درباره رکود احتمالی در پی داشت. ممکن است هفته آینده یک افزایش دیگر نرخ بهره رخ دهد.

به گزارش سی ان بی سی، افزایش نرخ بهره باعث شده است که خزانه داری ایالات متحده به طور بالقوه جذابیت کمتری داشته باشد، اما کاهش چین را می توان به تلاش های پکن برای تنوع بخشیدن به سبد بدهی های خارجی خود نسبت داد.

  بازار سهام احتمالا تا پایان سال 25 درصد رشد خواهد کرد

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید