یک روز طولانی در Coodes پایگاه اطلاع رسانی رجا

ابتکار امام خمینی در نامگذاری روز قدس سرآغاز تحول بسیار مهمی در سرنوشت فلسطین و همچنین جهان اسلام است.

حمله حضرت روح اللّه علیه مسلمانان در سراسر جهان در 16 مرداد 1358 در شرایطی رخ داد که کشورهای عربی در میدان اقدام علیه غاصبان قدس شریف و انعقاد قرارداد کمپ با داوود بین صهیونیست ها سلاح های خود را به زمین گذاشتند. رژیم و مصر، آخرین دیوار. دفاع اعراب در برابر اسرائیل نیز فروپاشیده است و همه تحلیل ها نشان می دهد که کشور و ملتی به نام فلسطین منسوخ شده است.

روز قدس این توطئه خطرناک را که طبیعت فلسطین و جهان اسلام را تهدید می‌کند خنثی کرد و از همه دولت‌ها و ملت‌ها خواست برای ریشه‌کنی رژیم غاصب گامی جدی بردارند تا شاهد ورود نیروی جدیدی به تشکیلات خودگردان فلسطین باشیم. یکی دو سال تشکیل جریان اسلامی از سرزمین های فلسطینی و جریان هایی مانند حماس و جهاد اسلامی برای آزادسازی سرزمین های فلسطینی ایجاد شد.

از سوی دیگر چند سال بعد اولین انتفاضه فلسطین به نام انتفاضه سنگی شکل گرفت تا با آغاز این حرکت مردمی، آرمان فلسطین عملا از دست جریان سازشکار آمریکایی-عربی خارج شود. ایالت ها و در دستان جوانان روندهای جدید.

همزمان با حوادث فلسطین، شیعیان لبنان با الهام از انقلاب اسلامی، تشکیل حزب الله در مقابل اشغالگران قدس را در دستور کار قرار دادند تا ضربات سنگینی به اشغالگران فلسطینی در دهه 1970 وارد کنند تا برای اولین بار طعم شکست را بچشند. این حالت با احیای اعتماد به نفس در مردم فلسطین، مبارزه در سرزمین های اشغالی به اوج خود رسیده است. در کمتر از سه دهه، اعلام روز جهانی قدس ضربه سختی به ثبات سیاست‌های رژیم صهیونیستی وارد کرد و تهاجم اسرائیل را به دفاع تبدیل کرد و در نهایت اسرائیل را مجبور کرد در سال 2005 از غزه عقب‌نشینی کند و انتخابات فلسطین را بپذیرد. کرانه باختری، بیت‌المقدس شرقی. غزه مجبور شد تل آویو تا آن زمان نه تنها مرزهای بین المللی با لبنان، سوریه، مصر و اردن را قبول نداشت، بلکه رویای نیل تا فرات را نیز در سر می پروراند.

  ثبت نام طرح راه خبرنگاران 1401 آغاز شد

انتفاضه فلسطین و مقاومت لبنان، به ویژه پیروزی های خیره کننده در جنگ های 33 و 22 روزه، به تغییرات عجیبی در سطح جوامع جوان در جهان عرب از جمله مصر، یمن و تونس منجر شده است که برخی از آنها هنوز قابل مشاهده است. در بحرین و عربستان سعودی. تحولی که با هویت سازی ملت ایران و با اعلام روز جهانی قدس توسط امام راحل و دعوت مسلمانان و آزادی خواهان برای بازیابی هویت خود، خشت اول انقلاب اسلامی را تشکیل داد، نقش اساسی در گسترش مقاومت داشت.

ذهنیتی که علاوه بر تأثیرات منطقه ای، فلسطین را بر آن داشت تا این روزها مهم ترین روزهای مقاومت خود را پشت سر بگذارد و فصل جدیدی از انتفاضه مسلحانه در سرزمین های 1948 را رقم بزند. امکان هرگونه تحویل خارج از این محدوده، اما پس از 70 سال و امروز بیش از هر زمان دیگری در محدوده حداقل خود فرود آمد. آزادی فلسطین اکنون ممکن و نزدیک است.

اما بی جهت نیست که بگوییم بسیاری از وقایع تاریخی در جهان با اعلام روزی خاص به نام قدس شریف و این روز آغاز شد، زیرا حفاظت از آرمان فلسطین در اذهان جوانان عرب تنها به معنای آزادی نیست. فلسطین اما آزادی همه سرزمین ها. اعتقاد بر این است که اسلام تحت سلطه غرب است. حتي پس از آزادي فلسطين و بازگشت قدس سره به جغرافياي جهان اسلام، همچنان در ميان ملتهاي مسلمان اهميت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید