یک ستاره شناس بگیرید و مخالفی را بازی کنید که مناسب او نیست

مشاور وزیر نیرو در دولت روحانی می گوید: جامعه ایران به بلوغ قابل توجهی رسیده است، اما ساختار حاکمیتی ناکارآمد است و پیوسته قدرت خود را از دست می دهد.

به گزارش رجانیوز، روزنامه کیهان در ستون ویژه خود نوشت: محمد فضلی چندی پیش در برنامه شیشما شبکه چهار به عنوان جامعه شناس حضور یافت و در حالی که یکی از مدیران مرکز مطالعات راهبردی و مرکز مطالعات راهبردی است، علیه تنش های اخیر صحبت کرد. او رئیس جمهور (در دولت روحانی) بود.

فاضلی در این برنامه گفت: جامعه ایران گسترش یافته، بالغ و تربیت شده است. این جامعه از عوارضی رنج می‌برد. نرخ بیکاری بسیار بالاست، حتی با نرخ مشارکت پایین، این بیکاری بالاست، بیکاری به طور نابرابر بین مردان و زنان توزیع می شود. مردان پنج برابر بیشتر از زنان مشغول هستند.

میانگین هوش و توانایی مردم از دولت بالاتر است. این وضعیت جامعه ایران را به ناامیدی کشانده است. امروزه نه تنها مهاجرت نخبگان، بلکه مهاجرت تکنسین ها از نیروی کار شما نیز اتفاق می افتد. افرادی که در داخل ساختار تصمیم گیری هستند را می توان در اکثریت قرار داد و ادعا کرد که افراد کمتر از حد متوسط ​​جامعه هستند. رویای توسعه در حال از بین رفتن است.

احساس عموم مردم این است که این مدل حکومت داری و این مسیری که ما می رویم آینده ای برای آن نخواهد ساخت، بنابراین جامعه ایران حق دارد که بی قرار باشد زیرا آینده خود را برآورده نمی کند. ما در سال 90 هم همین را می گفتیم… اگر این مسیر درست بود باید بعد از سال 1390 تا 1400 اتفاقی می افتاد.

  توهمی به نام ارتقای خودرو!

او می افزاید: مردم مطالبه گر هستند، در مورد فساد، در مورد اشتغال، در مورد زنان، از دخالت در سبک زندگی آنها، در مورد تخریب محیط زیست. شما نمی توانید یک سری از تضادها را پوشش دهید. به میلیون ها نفر بگویید مقاومت کنند و آن وقت خواهید دید که خودشان متفاوت زندگی می کنند. ما شده ایم جامعه مسائل حل نشده! در میان جوانان 18 تا 35 ساله، نرخ بیکاری برای مردان 13.8٪ و برای زنان – 28.3٪ است. در همین جامعه طی 10 سال گذشته، ثروت دهک های ثروتمند نسبت به فقیرترین دهک ها از 11 برابر به 14 برابر افزایش یافته است. یعنی نابرابری هم بیشتر شده… در داخل به شدت از نظر اقتصادی ضعیف شده اید و مردم تحت فشار هستند در حالی که کشوری با 10 میلیون جمعیت رو به رشد 40 درصد از درآمد سرانه خود را از دست داده است. متوسط ​​تورم جهان در سال 2018 2.4 درصد و تورم بلندمدت در ایران 20 درصد است.

البته آقای فضلی در این اظهارات عمداً یک واقعیت مهم را کتمان کرد و آن اینکه ناکارآمدی ایشان در دهه اخیر – به جز دو سال – نتیجه عملکرد فاجعه بار دولت بوده است که در راس آن مدیریت و امور مختلف را بر عهده داشته است. مشاوره و در حقوق های نجومی دریافتی شریک بود.

مثلاً در وزارت نیرو که مشاور وزیر در حقوق های نجومی بود، وزیر مدعی شد که به خاطر دویست مگاوات برق زیر بار مافیای نیروگاه نمی رود (!) بنابراین به جای اینکه تبدیل شدن به صادرکننده برق و ارزآوری بر اساس اهداف و برنامه ریزی ها، تامین نیاز مردم و کارخانه ها دچار بحران شد و سال گذشته شاهد قطعی برق گسترده بودیم. گفته می شود خسارت این خاموشی 11 میلیارد دلار است.

  در صورت مشاهده تخلف، سریعاً شکایت کنید

آقای فضلی نمی گوید مشاور و کارمند رایگان دولتی بود که با چسبیدن به غرب و سلب مسئولیت، تمام رکوردهای تورم، رکود، رشد اقتصادی و بیکاری را جابجا کرد و دولتی را با تورم 60 درصد آزاد کرد. یک رکورد برای چندین دهه بوده است. اما از سوی دیگر امروز دولتی را اداره می کند که ضمن جبران کسری بودجه 480 هزار میلیاردی، حدود 90 هزار میلیارد تومان سود اوراق فروخته شده در دولت قبل را تسویه کرده است.

امروز آقای فضلی میراث بی کفایتی دولت را مرور می کند و به جای ابراز شرمندگی، اظهارات مخالفی می کند که می دانست مردم از این حکومت اشرافی غرب گرا گرم نمی شوند. آقای فضلی مشاور دولت بود که مدیر فقید شبکه آمد نیوز در سال 97 در گفت و گو با یکی از شبکه های ضد انقلاب درباره دلیل حمایتش از این دولت گفت: «در انتخابات سال 96 گروه ما تحلیل امنیتی انجام داد. من نمی خواهم آن را باز کنم تا موارد دیگر اتفاق بیفتد. اگر رئیسی یا قالیباف سر کار بودند الان این مشکلات در کشور وجود داشت؟ آیا این نسخه ی نمایشی ساخته شده بود؟ بر اساس تحلیل های امنیتی به این نتیجه رسیدیم که باید دنبال فردی مثل روحانی برویم. مملکت باید به نقطه جوش می‌رسید و اگر فردی مثل رئیسی یا فرش‌بافی سر کار می‌آمد، کار به نقطه جوش نمی‌رسید».

دیدگاهتان را بنویسید