یک میلیارد تومان تسهیلات دولتی برای آبزی پروران

در سال های اخیر با توجه به اهمیت تغذیه و سلامت غذا و مهمتر از آن تامین امنیت غذایی مردم، توجه ویژه ای به توسعه آبزی پروری شده است، از این رو تولید انواع آبزیان و فرآورده های ماهی در جهان افزایش یافته است. به طور قابل توجهی . .

در ایران در دو دهه اخیر تولید محصولات ماهی با رشد خیره کننده ای روبرو بوده است، بنابراین صادرات محصولات ماهی نیز نقش مهمی در ارزآوری کشورمان در سال های اخیر داشته است که ایران با آن مواجه شده است. اوج تحریم های پولی و بانکی و بازگشت ارز به صادرکنندگان کشور را با مشکل مواجه کرده است.

در واقع محصولات بخش کشاورزی مانند محصولات ماهی نسبت به سایر کالاها کمتر در معرض تحریم قرار دارند و به همین دلیل به این اهمیت دست یافته اند. بنابراین توسعه تولید این محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است. در شرایط کنونی محصولات مختلف ماهی بازارهای زیادی را تسخیر کرده اند، از این رو اکنون شاهد توسعه صادرات میگو به روسیه و چین هستیم که البته با توجه ویژه دولت سیزدهم به افزایش مبادلات تجاری با این دو کشور حائز اهمیت است. .

رشد سرسام آور صادرات محصولات ماهی در دولت سیزدهم

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته صادرات محصولات ماهی با 19 درصد افزایش به 166 هزار تن معادل 554 میلیون دلار رسیده است، همچنین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات کشور به دنبال صادرات 660 هزار تنی در افق 1404 است که با این میزان صادرات 2.4 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشورمان برآورد می شود. از سوی دیگر افزایش 40 درصدی وزن صادرات ماهی و رسیدن به 51 هزار و 327 تن و همچنین افزایش 70 درصدی ارزش صادرات آبزیان کشورمان و رسیدن به 85 میلیون و 200 هزار دلار در تیرماه امسال نسبت به تیرماه سال گذشته گواه این موضوع است. از این بیانیه صادرات 167 میلیون دلاری میگو، صادرات سالانه 291 میلیون قطعه ماهی زینتی و صادرات 5 تن و 661 کیلوگرم خاویار در سال گذشته از آمارهای خیره کننده در حوزه تقویت صنعت صادرات شیلات است.

  آنچه در نمایش ضدایرانی آمریکا در سازمان ملل رخ داد؛ چین و روسیه محکوم کردند

مشوق های دولتی 12 و 15 درصدی برای تولیدکنندگان آبزی پروری

دولت سیزدهم توسعه تولید و افزایش صادرات را برای کمک به تامین امنیت غذایی و کاهش واردات در دستور کار خود قرار داده است، از این رو محمد محبر، معاون اول رئیس جمهور در این باره می گوید: باید به دنبال برنامه ای برای افزایش تولید در شیلات باشیم که بتوانیم منجر به ایجاد شغل و درآمد پایدار برای مردم ساحلی شود. رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این خصوص گفت: پس از ارتقای یارانه ها، 200 میلیون تومان کارت صیادی برای بهره مندی از تسهیلات 12 درصدی و 800 میلیون تومان تسهیلات 15 درصدی برای خرید مواد اولیه از بازار به تا حمایت از تولیدکنندگان این بخش

حسین حسینی بیان کرد: تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شرکت های دانش بنیان حوزه شیلات قرار می گیرد و از آنها حمایت می شود. وی افزود: برای حمایت از این شرکت ها باید ثابت شود که اقدامات آنها باعث افزایش بهره وری در حوزه شیلات شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در سیل اخیر در 12 استان 8 هزار تن ماهی تلف شد و ساختمان های تولیدکنندگان این بخش نیز تخریب شد. حسینی بیان کرد: 800 میلیارد تومان در مزارع پرورش دهندگان آبزیان خسارت دید و به دنبال حمایت از آنها برای بازگشت به چرخه تولید هستیم. وی گفت: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان و مازندران بیشترین خسارت را دارند اما متاسفانه تنها 10 درصد تولیدکنندگان این بخش بیمه شده اند.

جزئیات تسهیلات یک میلیارد تومانی آبزی پروری دولت

  دفاتر 4 شهر خوزستان تعطیل شد

علی اکبر خدای دبیر کل اتحادیه تولید و صنف آبزی پروری در گفت و گو با خبرنگار «ایران» با بیان اینکه در مجموع 237 هزار و 131 نفر در حوزه آبزی پروری مشغول به کار هستند، گفت: از این تعداد 96 هزار و 569 نفر آبزی پرور از تسهیلات دولتی بهره مند هستند. رجبعلی قربان زاده، مدیرکل برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران در این خصوص به «ایران» گفت: سازمان شیلات یارانه ای را به آبزی پروران برای تهیه خوراک و بچه ماهی از سایت ترویجی اختصاص می دهد. وی افزود: تسهیلات 800 میلیون تومانی، تسهیلات بازارگاه با نرخ سود 18 درصد است که 3 درصد آن را دولت پرداخت می کند و 200 میلیون تومان مابقی به صورت کارت صیادی با سود 12 درصد است. که دولت 6 درصد پرداخت خواهد کرد. مدیرکل برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران تصریح کرد: تولیدکنندگان ماهی سردآبی 600 میلیون تومان و تولیدکنندگان میگو، خاویار و ماهیان دریایی تا 800 میلیون تومان دریافت می کنند.

رشد 108 درصدی ابزار پرداخت بانک کشاورزی در زیربخش شیلات و ورزش های آبی

وجوه پرداخت شده توسط بانک کشاورزی برای حمایت از آبزی پروری در سه ماهه اول سال 90 نسبت به مدت مشابه سال قبل 108 درصد افزایش داشته به طوری که از ابتدای سال 90 تا پایان خردادماه این بانک در مجموع 3587 میلیارد ریال اعتبار داشته است. در قالب 819 تسهیلات عمرانی و توسعه واحدهای آبزی پروری پرداخت شده است. وجوه پرداختی بانک کشاورزی در مرحله مذکور نسبت به سال گذشته بیش از 1862 میلیارد ریال افزایش یافت.

  زمان پرداخت یارانه نقدی در دی ماه اعلام شد

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید