یک میلیون سوار لوکس در تور مالیاتی

12313 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از روزنامه ایران، افزایش و تعریف پایه های جدید مالیاتی و همچنین توجه به مبانی هایی که در سال های گذشته جدی گرفته نمی شد، باعث شده تا تعداد زیادی از افراد معاف از مالیات مشمول تور مالیاتی شوند. . اما طبق برخی از پایه های مالیاتی، این افراد پردرآمد هستند که باید مالیات اموال خود را بپردازند.

در این راستا مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر خودروهای لوکس و مالیات بر عایدی سرمایه از مهمترین این مبانی است که برای تحقق عدالت مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت متکی به آنهاست.

بررسی اقدامات وزارت اقتصاد و دارایی برای جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی کشور نشان می دهد که این اقدامات عمدتا بر اساس وظایف بودجه ای محوله به این وزارتخانه در دستور کار قرار گرفته است. یکی از این وظایف جزء 2 بند (ط) تبصره 6 قانون بودجه در رابطه با مالیات مسکن خالی است که مشمول اصلاحات متعدد ماده 54 قانون مالیات های مستقیم می باشد. و تعدادی از مالیات دهندگان مشمول مالیات شدند. همچنین بند (ط) تبصره 6 قانون بودجه در رابطه با اخذ مالیات از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت نیز از دیگر وظایف محوله به نظام مالیاتی کشور است. همچنین طبق بند (ی) تبصره 6 قانون بودجه، در رابطه با مالیات انواع خودروها و وانت های دو کابین، خودروهای گران قیمت نیز مشمول مالیات می شوند.

ارائه مبنای مالیاتی برای واحدهای مسکونی خالی

همانطور که گفته شد مالیات بر خانه های خالی به منظور ساماندهی بازار اجاره بها و مسکن یکی از اقدامات مهم وزارت اقتصاد و دارایی است که از سال گذشته به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است. نظام مالیاتی کشور و وزارت اقتصاد و دارایی اقدامات مختلفی را برای فراهم کردن بستر قانونی دریافت این نوع مالیات انجام داده اند. در این راستا نحوه محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه در اجرای مفاد ماده 54 قانون اصلاح مالیاتهای مستقیم بر اساس اصلاحیه موادی از قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1399 و ارزیابی و محاسبه خالی از سکنه. مالیات مسکن از جمله این اقدامات است. همچنین تهیه و طراحی فرم های گزارش مالیاتی و درخواست اطلاعات لازم برای شناسایی، ارزیابی و محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه از وزارت راه و شهرسازی و درخواست اطلاعات، بررسی و اصلاح اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی. راه و شهرسازی، ر.ک. به درگاه خدمات سازمان ملی الکترونیک و مشروط به میزان «اطلاعات عمومی افراد واجد شرایط از طریق ارسال پیامک در چند مرحله» مالیات بر اساس مراجع نظارتی اعم از مرکز بازرسی، مدیریت اجرا و پاسخگویی به شکایات پرداخت و پرداخت می شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی و معاونت حقوقی و مجلس از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته است. از سوی دیگر درخواست افتتاح حساب بانکی جهت اخذ مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه از محل حسابداری، وصول و استرداد مالیات و اعلام مراحل اجرایی و تکالیف قانونی مودیان جهت اطلاع از طریق اداره کل روابط عمومی و فرهنگ مالیاتی می باشد. در این رابطه ساخته شده است.

  سخنگوی دولت: گزارش وزیران به رئیس جمهور تقدیم شد/ منابع بلاعوض برای بدهی های گذشته مصرف شد/ شرکت گاز فرانسه به پرداخت 1.5 میلیون دلار به ایران محکوم شد.

شناسایی بیش از 488000 واحد مسکونی خالی

با اقدامات انجام شده در سال گذشته که به برخی از آنها اشاره شد، در مجموع 496 هزار و 946 پرونده مسکن خالی شناسایی شد که رکورد 488 هزار و 416 واحد مسکونی خالی از سکنه است. بنابراین برآوردها نشان می دهد که صاحبان این خانه های خالی باید بیش از 3900 میلیارد تن مالیات بپردازند. از کل سوابق ثبت شده، افراد بیشترین سهم را دارند به طوری که در این مدت 493 هزار و 222 پرونده از این افراد شناسایی شد که مربوط به 485 هزار و 584 واحد مسکونی خالی است. مالیات مربوط به این واحدها بیش از 3800 میلیارد تن است. این در حالی است که خانه های خالی شناسایی شده توسط اشخاص حقوقی در مقایسه با خانه های واقعی ناچیز است. در این مدت 3 هزار و 724 پرونده شامل 2 هزار و 832 واحد مسکونی از این افراد شناسایی شد که مجموع مالیات مربوط به آنها بالغ بر 75 میلیارد تن است.

بسترسازی برای دریافت مالیات از مسکن لوکس

در سال گذشته بر اساس اعمال بند (ح) تبصره 6 قانون بودجه در خصوص مالیات منازل و باغات ویلایی های گران قیمت اقدامات زیادی از سوی وزارت اقتصاد و دارایی انجام شد. در این راستا تعیین ضوابط و روش ارزیابی، محاسبه و پردازش اطلاعات پاک شده در قالب سند تحلیل کارکردی مهمترین اقدام در این زمینه بود. ضمناً تهیه و طراحی فرم های گزارش حسابرسی و فرم های ادعای مورد نیاز برای اجرای سند تحلیل عملکردی ابلاغ مفاد اجرایی بند (خ) تبصره 6 قانون بودجه ادارات کل کشور، اطلاعیه تمهیدات و در این راستا آیین نامه ای برای اخذ عناصر اطلاعاتی لازم، شفاف سازی مواضع اطلاعاتی توضیحی و نحوه اعمال قانون بودجه و نحوه اخذ اطلاعات از شهرداری اتخاذ شده است. از سوی دیگر، اعلام موقعیت های اطلاع رسانی لازم به سازمان شهرداری ها، دهیاری ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و درخواست اطلاعات درباره این سمت ها برای تعیین دارایی های واجد شرایط و ارزش آنها از دیگر اقدامات است. .

  پشت صحنه لغو مصوبه واردات خودرو توسط نماینده شجاع مجلس شورای اسلامی

24000 واحد مسکونی گران قیمت را شناسایی کنید

با اقدامات انجام شده در سال گذشته در مجموع 79812 مددکار شناسایی شدند. همچنین تعداد املاک شناسایی شده به 24 هزار و 511 ملک رسید که مالیات این تعداد ملک که به این ترتیب محاسبه شد بالغ بر 28 میلیارد تن شد.

تدابیر اتخاذ شده برای مالیات خودروهای لوکس

برای اخذ مالیات خودروهای لوکس اقداماتی از قبیل تهیه سند تحلیل عملکردی مالیات سالانه انواع خودرو، تهیه و طراحی فرم گزارش حسابرسی و برگ شکایات مورد نیاز، ابلاغ آیین نامه اجرایی، اعلام اطلاعات لازم انجام می شود. عناصر پلیس جمهوری اسلامی و درخواست اطلاعات مربوطه برای این عناصر، اطلاعات خودروها و وانت‌های دو کابین را بررسی و اصلاح و برای معاونت امور مالیاتی کشور ارسال و نتیجه اجرای مفاد این اداره کل را اعلام کند. فناوری اطلاعات و ارسال اطلاعات دریافتی و درخواست ابلاغ به مودیان از طریق پیامک. امور مالیاتی انجام شده است.

505000 مدل ماشین گران قیمت را بشناسید

با اعمال مفاد قانون بودجه سال گذشته خودروهای گران قیمت، 505 هزار و 177 مؤدی مشمول مالیات این نوع مالیات شناسایی شدند که شامل 370 هزار دستگاه خودرو می شود. مالیات این افراد نیز به بالای 30 میلیارد تن می رسد که تعدادی از مودیان در سال گذشته آن را پرداخت کردند. به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، از 17.5 میلیون خودرو و دو کابین در کشور، 550 هزار خودرو مشمول این مالیات هستند که باید 5600 میلیارد تن مالیات پرداخت کنند. بنابراین در سال گذشته و بر اساس قانون بودجه سال 1400 در مجموع یک میلیون و 81 هزار و 935 مؤدی جدید برای این سه پایه مالیاتی شناسایی شده است.

  مقابله با بوی بد دهان در روزه داری

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید