یک پیشرفت جدید در NFR

15433 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، اعظم هوشنگی مدیرکل مبارزه با پولشویی و نیروی انتظامی صندوق توسعه ملی با اشاره به تشکیل جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی با حضور رئیس جمهور گفت: تصمیمات این جلسه بر «نحوه واگذاری تسهیلات»، «سرمایه گذاری داخلی» و «سرمایه گذاری خارجی» متمرکز است.

اشغال تاسیسات منوط به پیشرفت پروژه است

وی با بیان اینکه در سال های اخیر با توجه به درخواست های دریافتی از بانک ها و همچنین بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و به منظور کمک به ذی نفعان، مدت زمان تامین مالی پروژه ها چندین بار تمدید شده است، گفت: و گفت: تاخیر در پرداخت، راه خوبی برای دریافت تسهیلات است. و برای جلوگیری از تاخیرهای مکرر از این پس تصمیم گیری در خصوص تصرف تاسیسات با توجه به پیشرفت طرح/پروژه اتخاذ خواهد شد.

مدیر مبارزه با پولشویی و نیروی انتظامی صندوق توسعه ملی تصریح کرد: بر این اساس تصمیم گیری در خصوص تعویق پروژه ها با توجه به پیشرفت پروژه و نحوه برخورد و تمدید اعتبار برای هر یک از آنها اتخاذ شد. از “در جریان”، “رها شده” و متفاوت از “استثمار شده” خواهد بود.

این صندوق به وصول بدهی های قضایی از طریق تملک و مشارکت در پروژه ها مشغول است

وی افزود: نحوه کار به این صورت است که برای طرح ها و پروژه های ناتمام که در حال اجرا هستند، با توجه به نیاز واقعی آنها تصمیم گیری می شود به گونه ای که تمدید مدت اعتبار منجر به تکمیل طرح و از نظر طرح های ناتمام و متروکه بر اساس شیوه نامه وصول مطالبات غیرجاری صندوق توسعه ملی که در خرداد ماه سال جاری به تصویب رئیس جمهور محترم رسید، پیگیری قانونی وصول مطالبات یا تملک یا مشارکت در پروژه ها انجام می شود. از سوی دیگر، هیئت اجرایی حق دارد با تمدید قرارداد و ضمانت، این پروژه ها را مشروط به تعویق بیندازد.

  چرا ترجمه اسناد مهم است؟

هوشنگی ادامه داد: در خصوص پروژه هایی که تکمیل و به بهره برداری رسیده اند، تنها در صورتی که بخشی از مطالبات صندوق واریز و تسویه شود، تسهیلات به تعویق می افتد. در این صورت در صورت عدم پرداخت اقساط وصول مطالبات طبق قانون و به ترتیب تعیین شده انجام خواهد شد. البته دستورالعمل واگذاری تسهیلات به این صورت در حال تدوین است و پس از تصویب به اطلاع بانک ها و متقاضیان خواهد رسید.

سازوکارهای تامین مالی سرمایه گذاری داخلی و جلوگیری از استهلاک منابع

مدیرکل مبارزه با پولشویی و نیروی انتظامی صندوق توسعه ملی در خصوص سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی توضیح داد: موضوع سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی که این روزها در جلسه خردادماه هیات مدیره مورد توجه قرار گرفت. متولیان امر به منظور تبدیل منابع صندوق توسعه ملی به دارایی های بلندمدت برای نسل های آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفتند و از نظر مبانی حفظ ارزش ریالی منابع، تعاریفی از جمله «ریال دارا»: اتصال ریالی. به دارایی های مالی یا غیر مالی با ارزش بالا؛ «کالای ریالی»: ارتباط ریال با کالاهای با ارزش افزوده بالا و کم ریسک. «ریال مؤثر»: پیوند ریال با واحد پول شاخص؛ و «ریال مانا»: اتصال ریال به دارایی‌ها، کالاها یا ارز، اتصال و تبدیل منابع صندوق به هر یک از موارد فوق‌الذکر است و ارزش‌گذاری آن منابع ریالی صندوق توسعه ملی را از خطر کاهش ارزش حفظ می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این صندوق می تواند منابع نسل بعدی را در قالب مشارکت، تملک دارایی یا ابزارهای سرمایه گذاری به منابع بادوام با ارزش افزوده بالا در بازارهای داخلی تبدیل کند. وی تاکید کرد: در این راستا صندوق توسعه ملی ضمن انجام وظایف قبلی خود (اعطای تسهیلات)، منابع ریالی و بخشی از منابع ارزی خود را در فعالیت هایی با توجیه فنی، مالی، اقتصادی و زیست محیطی که منجر خواهد شد، استفاده خواهد کرد. برای پیشرفت و رشد اقتصاد و سرمایه گذاری در فعالیت های دانش بنیان و صادرات محور.

  واکسن با آمیکرون تداخلی ندارد

هوشنگی ادامه داد: با توجه به توضیحات ارائه شده ابزارها و روش های سرمایه گذاری مجاز صندوق توسعه ملی بر اساس مصوبات هیات امنا از جمله سپرده گذاری در موسسات مالی اعتباری و صندوق های ضمانت و بیمه و همچنین تملک و خرید آنها. سهام؛ خرید اوراق مشارکت؛ خرید سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و خارج. خرید سهام سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت؛ مشارکت در پروژه های ساختمانی، صنعتی و بازارهای مختلف پولی و مالی؛ مشارکت های دولتی و خصوصی؛ جذب منابع صندوق برای جذب سرمایه گذاران خارجی به کشور؛ خرید، خرید و ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مشترک؛ تحصیل یا خرید سهام یک شرکت یا شرکت های دارای جواز کسب. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال منوط به رعایت قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود.

به گفته وی، صندوق توسعه ملی حق تخصیص و سرمایه گذاری همزمان در یک طرح یا پروژه اقتصادی به صورت ریال، ماناس، ارز و ارز رمزنگاری شده را دارد که از مهمترین مصوبات هیات امنا و وظایف صندوق را به صورت تلفیقی انجام می دهد و از خود انعطاف نشان می دهد.

تصویب دستورالعمل سرمایه گذاری خارجی

مدیرکل مبارزه با پولشویی و نیروی انتظامی صندوق توسعه ملی درباره ورود این صندوق به حوزه سرمایه گذاری خارجی توضیح داد: با وجود درج سرمایه گذاری خارجی به عنوان یکی از هزینه های صندوق توسعه ملی در اساسنامه و مصوبات این صندوق. هيئت مديره در 10 سال گذشته، سرمايه گذاري خارجي محقق نشده است كه مهم ترين دليل آن را مي توان تحريم هاي اقتصادي و مشكلات بين المللي ناميد. اما این موضوع هیچ گاه از کانون توجه صندوق توسعه ملی خارج نبوده و همواره چاره جویی در راستای اهداف ثروت آفرینی بین نسلی و بهره وری از منابع صندوق از طریق سرمایه گذاری خارجی مورد توجه بوده است.

  قابلیت جدید در اینستاگرام - بررسی های تحریریه رسانه ها

وی با اشاره به تصویب دستورالعمل سرمایه گذاری خارجی توسط هیات امنای صندوق توسعه ملی گفت: بر اساس این دستورالعمل، این صندوق مجاز است از طریق روش های مختلف سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم در بازارهای پولی و مالی جهان حضور داشته باشد. یا به طور غیرمستقیم و ایجاد صندوق های سرمایه گذاری به طور مستقیم یا از طریق برون سپاری انجام می شود.

هوشنگی همچنین افزود: صندوق مجاز است از خدمات موسسات سرمایه گذاری داخلی و بین المللی برای انجام عملیات سرمایه گذاری بهینه برون مرزی استفاده کند و یا در صورت لزوم اقدام به خرید آنها کند و در صورت بالا بودن ریسک، صندوق باید در طلا، نقره، فلزات اساسی و سایر کالاها سرمایه گذاری کند. ، پوشش بیمه ای مناسب را از شرکت های بیمه معتبر داخلی یا خارجی خریداری کنید.

تاسیس شرکت از تصمیمات مهم هیات مدیره برای مقاصد سرمایه گذاری است

وی در گفتگو با روابط عمومی صندوق توسعه ملی افزود: ایجاد یک شرکت یا شرکت ها متناسب با ایجاد سازوکارهای اجرایی مورد نیاز صندوق برای سرمایه گذاری خارجی از دیگر تصمیمات مهم صندوق توسعه ملی است. هیئت امنا و تشریح کرد: علیرغم اینکه در تمامی اقدامات و فعالیت های صندوق توسعه ملی به گونه ای کار می شود که منجر به کارآفرینی از سوی صندوق نشود، اما این مصوبه ممکن است نگرانی بسیاری از کارشناسان و منتقدان را در خصوص کارآفرینی صندوق توسعه ملی

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید