۴۸ میلیارد دلار کسری حساب جاری ترکیه

9636 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از رویترز، نتایج نظرسنجی از کارشناسان اقتصادی نشان داد که ترکیه تنها در ماه نوامبر با کسری حساب جاری 4.1 میلیارد دلاری مواجه بوده است.

کسری حساب جاری ترکیه برای کل سال 2022 48 میلیارد دلار برآورد شده است. زیرا افزایش قیمت انرژی باعث شده آنکارا نتواند برنامه کسری حساب جاری خود را انجام دهد. تنها در ماه نوامبر، کسری تراز تجاری ترکیه با رشد 61 درصدی نسبت به نوامبر سال گذشته به 8.8 میلیارد دلار رسید. دلیل این افزایش افزایش واردات طلا و افزایش قیمت حامل های انرژی وارداتی است.

در نظرسنجی رویترز با مشارکت 11 کارشناس اقتصادی، میانگین کسری حساب جاری ترکیه 4.1 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

کاهش صادرات ترکیه و همچنین انتظارات برای ادامه قیمت بالای انرژی، کارشناسان را بر آن داشته است تا پیش بینی های خود را از کسری تجاری این کشور افزایش دهند.

بر اساس پیش بینی های رسمی دولت ترکیه که در ماه سپتامبر منتشر شد، انتظار می رود کسری حساب جاری در سال 2022 به 47.3 میلیارد دلار برسد که بالاترین میزان در 9 سال گذشته است. کسری حساب جاری ترکیه در سال 2021 کمی بیش از 7 میلیارد دلار بود.

بر اساس طرح جدید دولت ترکیه، مقامات این کشور باید کسری حساب جاری را مثبت کنند که بانک مرکزی ترکیه می گوید این امر به تثبیت بیشتر قیمت ها منجر خواهد شد.

منبع: مهر

پایان/

  حتما قبل از خرید این مقاله را بخوانید و قیمت فرش کلاسیک را با هم مقایسه کنید

دیدگاهتان را بنویسید