۸۸ میلیون دلار صادرات پسته

پسته در چند دهه اخیر همراه با زعفران و خاویار یکی از با ارزش ترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی بوده است، از این رو ایران همواره بزرگترین صادرکننده این محصول در جهان بوده است.این محصول کشورمان به دومین صادرکننده پسته جهان پس از آمریکا.

ایران با 357000 هکتار در مناطق پسته کاری رتبه اول جهان را دارد و میانگین برداشت در واحد سطح در کشور ما بین 500 تا 700 کیلوگرم است. به این ترتیب تولید پسته در کشورمان به 135 هزار تن رسید که نزدیک به 90 درصد آن همچنان به کشورهای دیگر صادر می شود و 10 درصد آن برای مصرف داخلی است. 20 درصد پسته کشور در استان های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سمنان، یزد، مرکزی، قزوین و در مناطق استان تهران و 80 درصد از مزارع شهرستان رفسنجان در استان کرمان. از سوی دیگر، آمار صادرات گمرک در چهار ماهه نخست سال حاکی از آن است که 12 میلیون و 107 هزار تن پسته به ارزش نزدیک به 88 میلیون دلار به سایر کشورها صادر شده که بیشترین میزان صادرات به کشورهای چین، هند و امارات بوده است.

تولید 135 هزار تن پسته در کشور

محمد صالحی رئیس هیئت مدیره انجمن پسته در گفت و گو با «ایران» اظهار کرد: در دو سال گذشته به دلیل خشکسالی و سرمازدگی میزان تولید پسته کاهش یافته است. وی با بیان اینکه طبیعتا این کاهش تولید منجر به کاهش صادرات می شود، تصریح کرد: همچنین صادرکنندگان با مشکل بدهی ارزی مواجه هستند به گونه ای که همه صادرکنندگان احساس می کنند پول صادرات پسته باید به کشور بازگردد اما باید آن را با نرخ اعلام شده توسط دولت مبادله کنید تا نرخ آن 15 درصد کمتر از نرخ واقعی باشد. رئیس هیئت مدیره انجمن شامپاستاک خاطرنشان کرد: به همین دلیل در روزهای اخیر دو جلسه با رئیس سازمان توسعه تجارت داشته ایم که قول مساعد برای حل این مشکل با کمک وزارت حراست و سازمان توسعه تجارت داده شده است. بانک مرکزی تا بار دیگر شاهد توسعه صادرات پسته و کسب ارز بیشتر برای این محصول باشیم. صالحی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 30 هزار تن پسته در انبارهای کشور وجود دارد و متقاضیان خارجی برای خرید آن وجود دارد که امیدواریم با کمک سازمان توسعه تجارت بتوانیم این میزان پسته را به کشورهای دیگر صادر کنیم. وی افزود: برداشت پسته از باغات و مزارع سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شده و از 19 شهریورماه برداشت این محصول در کرمان بزرگترین استان تولید کننده آغاز می شود. رئیس هیئت مدیره انجمن پسته بابیان اینکه در سال 1398 حدود 220 هزار تن و در سال قبل 150 هزار تن پسته در کشور تولید شده است، گفت: باید هزار تن پسته از باغات سراسر کشور جمع آوری شود. کشور. و با توجه به موجودی 30 هزار تنی در انبارها در مهرماه، کشور 165 هزار تن پسته خواهد داشت. صالحی همچنین خاطرنشان کرد: قیمت هر کیلوگرم پسته صادراتی بسته به انواع آن بین 7 تا 9 دلار است و کشورهای مقصد این محصول چین، کشورهای اروپایی، خاورمیانه، هند و روسیه هستند.

  آموزش سئو در مشهد (مقدماتی تا پیشرفته)

50 درصد باغات پسته در بهار امسال سرما زدند

وی در بخشی دیگر از سخنان خود خسارت سرمازدگی به باغات پسته کشور را بالای 50 درصد ارزیابی کرد و فصل گلدهی پسته را از 20 فروردین تا 1 اردیبهشت ماه دانست که منجر به سرمازدگی پسته شد. این فعال اقتصادی ادامه داد: 2 سال متوالی سرمازدگی بهاره محصول پسته را از بین برد و هزینه های زیادی را به کشاورزان تحمیل کرد. رئیس انجمن پسته ایران تصریح کرد: فرصت بسته بندی پسته صادراتی در کشور وجود دارد اما از آنجایی که واردات و تعرفه گمرکی پسته بسته بندی شده بالاست، به صورت فله صادر می شود. وی آمریکا را مهمترین رقیب ایران در تولید پسته دانست و افزود: سال گذشته حدود 600 هزار تن پسته در آمریکا تولید شد که بسیار بیشتر از 150 هزار تن پسته ما است و در حال حاضر آمریکا رتبه اول تولید را دارد. پسته در دنیاست این فعال اقتصادی در پایان اظهار داشت: امکان کشت پسته در مناطق کویری بیشتر است اگرچه در 27 استان کشور پسته تولید می شود اما وقتی آب کافی نباشد در نتیجه نمی توان امیدوار بود. برای توسعه تولید

تصمیمات ارزی خاصی برای صادرات پسته اتخاذ خواهد شد

سازمان توسعه تجارت در روزهای اخیر جلساتی را با تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای حل مشکلات این بخش در راستای توسعه صادرات پسته برگزار کرده است. علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام می دهیم، نه فقط پسته که 80 درصد کالاهای صادراتی ما همین مشکل را دارند. پیمان پاک با بیان اینکه این سازمان تمام تلاش خود را برای بازنگری قوانین و بخشنامه های موجود انجام می دهد، اظهار داشت: برای رفع مشکلات ارزی و ایجاد راه حل به شدت تلاش می کنیم، اما اجرای این راهکار بیش از 2 ماه زمان می برد. وی تصریح کرد: در خصوص خشکبار و به ویژه پسته، تمامی موارد مربوط به صادرات آمار باید در جلسه ای با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور مطرح و با توجه به نتایج جلسه برای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور رئیس جمهور این موضوع در مورد سایر گروه های محصولات نیز صدق می کند و اولین گروه از محصولات دانش بنیان را ایجاد کردیم که مشکلات مشابهی دارند.

  جزئیات شهادت یک افسر پلیس در درگیری با افراد مسلح در بندرعباس

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید