10 دستاورد دولت ریاست جمهوری بدون برجام و FATF

وجه مشترک اظهارات و مواضع برخی از دولتمردان و فعالان اصلاحات در دولت قبل این بود که تا زمانی که برجام احیا نشود و ایران به عضویت FATF در نیاید، اقدام مثبتی در کشور صورت نخواهد گرفت.

به گزارش رجانیوز به نقل از مشرق، در دولت گذشته بحث هایی مانند برجام و FATF بارها از سوی برخی دولتمردان، فعالان و رسانه های اصلاح طلب تکرار شد. نقطه مشترک این اظهارات و مواضع این بود که تا زمانی که برجام احیا نشود و ایران به عضویت FATF در نیاید، اقدام مثبتی در کشور صورت نخواهد گرفت.

این ادعا در شرایط حساس از جمله واکسیناسیون کرونا به طور گسترده مطرح شده است و به آن نسبت داده شده است. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم و تغییر سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصاد دولت، شاهد هستیم که این ادعا روز به روز بی اعتبارتر می شود. در زیر 10 دستاورد دولت ریاست جمهوری بدون برجام و FATF را فهرست می کنیم:

1: یکی از مهمترین مصادیق اقدامات مثبت دولت سیزدهم بدون برجام و FATF مربوط به واکسیناسیون ملی علیه کرونا و تجربه مثبت دولت در این زمینه است. رئیس جمهور در دولت قبل گفت: «واکسن کرونا برای سوهان کوم کافی نیست»! علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نیز در بیانیه‌ای گفت: عدم پیوستن ایران به FATF دلیل ناتوانی این کشور در خرید واکسن کرونا است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تا 24 مرداد 1400 – پایان دولت روحانی – حدود 19 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، تا پایان اسفند 1400، مجموع واکسن های وارد شده به کشور به حدود 158 میلیون دوز رسید. یعنی در حدود 8 ماه واردات واکسن کرونا به کشور 8 برابر شده است. در این دوره واکسن های تولید داخل نیز پیشرفت چشمگیری داشت و به تولید انبوه رسید و به چندین کشور صادر شد.

در تابستان 1400، تعداد روزانه مرگ و میر ناشی از کرونا به بیش از 700 نفر رسید. اما با اقدامات بسیار مهم دولت سیزدهم در این زمینه، تعداد فوتی ها و مبتلایان به شدت کاهش یافته و چندین روز بدون فوت ناشی از کرونا به ثبت رسیده است. این در حالی است که در این مدت نه برجام احیا شد و نه ایران به عضویت FATF درآمد.

  از سنت غلط سایت ریاست جمهوری بگذریم

2: در دولت قبل برخی از دولتمردان در کنار فعالان و رسانه های اصلاح طلب تاکید کردند تا زمانی که موضوع FATF حل نشود، اتفاقاتی مانند الحاق ایران به شانگهای محقق نمی شود. اما در دولت سیزدهم و با تغییر سیاست خارجی دولت، ایران به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری اقتصادی شانگهای پذیرفته شد.

3: روحانی رئیس جمهور سابق – فروردین 1395 – گفت: اگر برجام نبود قدم به قدم نمی توانستیم حتی یک بشکه نفت صادر کنیم. محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت قبل نیز در اظهارنظری مشابه گفت: سخت ترین مرحله تحریم نفت علیه غذا بود اما اکنون در شرایطی هستیم که این بی عدالتی ها و سارقان اجازه دارند حتی یک قطره غذا و دارو بفروشند.» روغن را نمی دهند و اگر هم فروخته شود، معاوضه مالی ممکن نیست.


5(112) خبر اولیه
4(167) خبر اولیه

همچنین «بیژن زنگنه» وزیر نفت دولت روحانی که جریان اصلاح طلب به او لقب «سپهبد» داده است، در بیانیه ای گفت: امروز نمی توانیم نفت بفروشیم، حتی اگر بفروشیم، نمی توانیم پول بیاوریم.

اما در دولت سیزدهم نه تنها فروش نفت افزایش یافت، بلکه درآمد حاصل از آن نیز دریافت می شد. سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در روزهای گذشته گفت: در ۴ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸۰ درصد افزایش درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی را شاهد بودیم.

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی گفت: در حوزه فروش نفت به ارقام بسیار خوبی دست یافته ایم و همه درآمدهای حاصل از فروش نفت را جمع آوری می کنیم. بنابراین حتی اگر معامله ای صورت نگیرد، تامین ارز کشور به درستی انجام می شود».

چندی پیش، وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: فروش نفت ایران به بالاترین سطح از زمان تحریم های دولت ترامپ رسید. لازم به ذکر است در 7 ماهه نخست دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه به ارزش 33 میلیارد دلار از جمله با شرکت های بزرگ خارجی در حوزه نفت و انرژی منعقد شد. این در حالی است که ارزش قرارداد توتال در دولت قبل که جریان اصلاح طلب آن را «گلابی معامله» می نامد، حدود 4.8 میلیارد دلار بود.

4: افزایش صادرات غیرنفتی از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم بدون برجام و بدون FATF است. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در هفته‌های اخیر گفت: در دولت قبل بین سال‌های 1391 تا 1398 شاهد کاهش 7 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی بودیم.

  عملیات بزرگ الحشد الشعبی در شرق عراق آغاز شد

3(250) خبر اولیه

اوایل تیرماه امسال رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. وی افزود: افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی، تراز تجاری مثبت 600 میلیون دلاری را برای کشور به همراه داشت.

5: یکی از اقدامات بسیار مهم دیگر در دولت سیزدهم احیای کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل بود. این اقدام تا زمانی که برجام در دولت سیزدهم احیا شد و تغییری در وضعیت FATF در ایران رخ نداد نیز وجود داشت.

احیای فولادسازی ارج، تمبر، ازنا، ذوب آهن اردبیل و… در کارخانه هایی مانند هفت تپه، هپکو و آذرآب تنها گوشه کوچکی از تغییرات مثبت در این زمینه در طول فعالیت دولت سیزدهم است.

2(425) خبر اولیه

6: در زمان دولت روحانی، مردم استان های شمالی در فصل زمستان با قطعی گاز و برق دست و پنجه نرم کردند و با مشکلات زیادی مواجه شدند. اما در دولت رئیس جمهور شاهد توقف این روند ناگوار بوده ایم. یکی از دلایل این تغییر، امضا و اجرای قرارداد تبادل گاز بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان بود.

همچنین در نمونه ای دیگر در سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به ایران، تفاهم نامه سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری با شرکت روسی گازپروم امضا شد.

7: در دولت قبل برخی از دولتمردان مدعی بودند که سند همکاری 25 ساله ایران و چین تا رفع تحریم ها و عضویت ایران در FATF اجرایی نمی شود. اما در دولت سیزدهم این موضوع محقق شد. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در 19 مرداد 1401 گفت: خوشبختانه این تمایل برای مشارکت در بالاترین سطح برای گسترش روابط دو کشور ایران و چین بر اساس منافع مشترک وجود دارد. و منافع … وارد فاز اجرای سند همکاری شده ایم. ما 25 ساله هستیم.”

1(590) خبر اولیه

8: اخیراً سید ابراهیم رئیسی در چهاردهمین اجلاس سران بریکس و گروهی دیگر از کشورهای موسوم به «بریکس پلاس» که به دعوت رسمی رئیس جمهور چین به صورت مجازی برگزار شد، سخنرانی کرد. بریکس شامل کشورهایی مانند چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی است. بریکس نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهد و بخش قابل توجهی از قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد. لازم به ذکر است که در اجلاس اخیر بریکس پلاس تنها ایران از منطقه غرب آسیا دعوت شده بود. در حال حاضر ایران به صورت رسمی درخواست عضویت در بریکس پلاس را داده است و این درخواست با استقبال اعضای بریکس مواجه شده است.

  نخست وزیر سابق انگلیس از پایان سلطه غرب خبر داد

9: در دولت قبل برخی از دولتمردان خودکفایی در کشاورزی را حماقت عنوان می کردند. همین طیف وقتی از تعاملات اقتصادی بین المللی صحبت می کنند، استدلال می کنند که تا زمانی که برجام و FATF تکمیل نشود شاهد این روند نخواهیم بود.

اما در دولت سیزدهم در راستای دیپلماسی فعال اقتصادی شاهد تحولات مثبت و قابل توجهی هستیم. در این راستا ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی را برای کشت فراسرزمینی به ایران اعطا کرد. به گفته کارشناسان، زمین های کشاورزی ونزوئلا شرایط مناسبی برای کشت محصولات استراتژیک مانند ذرت و سویا دارد. در نمونه ای دیگر، روسیه اعلام کرد که 100 هزار هکتار زمین فراسرزمینی برای کشت در اختیار ایران قرار می دهد.

10: همانطور که در خبرها اعلام شد، توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) که ​​زیرساخت مهمی در مبادلات تجاری محسوب می‌شود، طی سه ماه آینده امضا می‌شود. بر اساس این قرارداد 80 درصد تعرفه گمرکی ایران و 5 کشور عضو این اتحادیه (ارمنستان، روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان) صفر خواهد شد.

در چند روز گذشته حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران عضو فعال گروه‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و اقتصادی از جمله سازمان D8 است. در زمینه همگرایی اقتصادی و مبادلات تجاری نیز در حال پی ریزی مبانی تجارت آزاد هستیم و به زودی توافقنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نهایی خواهیم کرد.

موارد ذکر شده تنها بخشی از نتایج کار دولت سیزدهم بدون برجام و بدون FATF است. این نتایج هم خوشحال کننده و هم غم انگیز است. خوشحال از نظر بهره مندی از فرصت های از دست رفته و غمگین از این که در هشت سال دولت اصلاحات این قدرت های بزرگ مورد غفلت قرار گرفتند و خسارت های هنگفتی به کشور وارد کردند.

سوالی که اکنون مطرح می شود این است که چرا جریان اصلاحات و طیف غرب با توهین به شعور و شعور مردم و بی توجهی به منافع ملی، حتی از یک عذرخواهی ساده خودداری می کنند!؟

دیدگاهتان را بنویسید