105 روز بدون خاموشی در گرمترین استان کشور

شمارش معکوس برای عبور از پیک مصرف برق امسال آغاز شده است و فعالان صنعت برق می گویند کمتر از یک ماه تا پایان رکورد مصرف برق تابستان امسال باقی مانده است. بیشترین دوره پیک مصرف برق متعلق به خوزستان است که کمتر از 35 روز از 140 روز گرم این استان را دارد.

بررسی ها نشان می دهد اگرچه افزایش بیش از 4000 مگاواتی ظرفیت نیروگاهی کشور از شهریورماه سال گذشته تاکنون یکی از مهم ترین دلایل بدون وقفه سپری شدن تابستان است. اما امسال عامل دیگری در تراز تولید و مصرف برق در کار است. امسال حدود 40 درصد خانوارهای ایرانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مصرف برق خود را کاهش داده اند و به عبارتی حدود 11 میلیون نفر در سال جاری نسبت به سال گذشته مصرف برق خود را مدیریت کرده اند. این مشترکین نیز برای مصرف خوب پاداش دریافت کردند.

به گزارش ایران، وزیر نیرو در این خصوص گفت: امسال 40 درصد مصرف کنندگان برق خانگی نسبت به آمار مصرف سال گذشته صرفه جویی کرده اند به همین دلیل بر اساس مصوبه فعلی مشوق های 1=5. این مشترکان تا تیرماه 250 میلیارد تومان از صنعت برق صرفه جویی کردند به این ترتیب به ازای هر کیلووات کاهش مصرف، 5 برابر قیمت خرید انرژی برای این گروه پاداش تعلق می گیرد. تومان، این گروه به ازای هر کیلووات صرفه جویی، 500 تومان جایزه از وزارت نیرو دریافت کرد».

علی اکبر محرابیان ادامه می دهد: در نتیجه این انگیزه برخی حساب ها آزاد و برخی دیگر طلبکار شدند. این روش تشویقی موثر است. با کمک این سازوکار و همچنین سایر اقداماتی که در زمینه تعادل تقاضا و عرضه برق انجام داده ایم، امسال قطعی برق در بخش خانگی به صفر رسیده است.

  اتاق بازرگانی مدیر شجاع را تهدید کرد

ادامه این روند همکاری مشترکان و صنعت برق، تداوم روند فعلی را تضمین خواهد کرد. با این حال، اگرچه به گفته وزیر نیرو «امسال حماسه خاصی در حوزه خانوار اتفاق افتاد»، اما داده های شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان می دهد که مصرف برق کشور در هفته گذشته به 69 هزار و 457 مگاوات رسیده است که بالاترین سهمیه ثبت شده در تاریخ است.

بنابراین به نظر می رسد پایان تعطیلی ها در سال های آینده نیازمند اقدامات گسترده تری در حوزه مدیریت مصرف است. در همین راستا، پیگیری های خبرنگار «ایران» از سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) از اقدامات انجام شده در قالب برنامه مدیریت مصرف و بهره وری 10 هزار مگاواتی نشان می دهد که اقداماتی در این زمینه انجام شده است. .

یکی از موارد توسعه شرکت های خدمات انرژی به منظور شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی شرکت های خدمات انرژی، سنجش توانمندی شرکت ها بر اساس زمینه فعالیت و تعیین صلاحیت و رتبه بندی شرکت های خدمات انرژی است. مراحل مقدماتی این کار در ماه های اخیر انجام شد و از تیرماه 1401 وارد فاز اجرایی شد.

اجرای پروژه های بهینه سازی انرژی

بررسی ها نشان می دهد اجرای طرح های بهینه سازی انرژی بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر تعیین شده است. از این رو، قرار است از اعتبارات موضوع بند 12 قانون برای رفع گلوگاه های تولید، طرح های بهره وری از جمله ارتقای بهره وری انرژی مصرف آب چیلرها (برای جایگزینی 20 میلیون موتور برق در چیلرهای موجود و تامین اعتبار مابه التفاوت استفاده شود. بین BLDC و الکتروموتورهای معمولی در تولید چیلرها) جدید)، بهبود سیستم روشنایی اداری، بهبود راندمان الکتروموتورهای صنعتی، تولید برق با نصب توربو اکسپندر در ایستگاه های فشارزدایی گاز در کشور. اجرای این برنامه باعث کاهش نسبت قابل توجهی از قطع برق و افزایش راندمان می شود.

  حاج قاسم و آیت الله مصباح یزدی برای حفظ نظام از جان و آبروی خود دریغ نکردند/ بهانه ای برای عدم پیشرفت کشور وجود ندارد.

توسعه بازار برای بهینه سازی انرژی و محیط زیست

یکی از طرح های مهم در دست اجرا، طرح اصلاح سیستم روشنایی معابر در استان های یزد، کردستان، تهران، مشهد، اصفهان، جنوب کرمان، قم و گیلان متناسب با توسعه بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست است.

در این زمینه قرار است اقداماتی برای بهینه سازی مصرف برق در سیستم روشنایی مرغداری ها انجام شود که منجر به کاهش مصرف برق در این بخش شود. بر این اساس پیش بینی می شود این برنامه تا پایان سال 1401 در 5000 قطعه طیور اجرا شود. همچنین برنامه ریزی هایی برای ارتقای راندمان پمپ های آب و فاضلاب و جایگزینی الکتروپمپ های فرسوده چاه های کشاورزی با بالا انجام شده است. -انواع کارایی این بخش ها نیز مطابق با کاهش 10000 مگاواتی مصرف برق تعریف شده اند.

اجرای پروژه های بهینه سازی انرژی

اجرای طرح های بهینه سازی و اجرای طرح های بهینه سازی انرژی از جمله برنامه هایی است که در این دولت برای دستیابی به هدف کاهش مصرف 10 هزار مگاواتی از این محل پیگیری می شود.

در همین راستا طرح تولید و جایگزینی الکتروموتورهای BLDC در چیلرهای آبی با هدف جایگزینی 20 میلیون موتور برق در چیلرهای موجود (تا پایان دولت سیزدهم) تدوین و اجرا شد.

یکی دیگر از برنامه های مهم در این زمینه بازیافت انرژی در آسانسورهای اداری و تجاری، حمایت از تولیدکنندگان روشنایی پربازده (تعویض خط تولید)، حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی پربازده و ارتقای بهره وری آب و فاضلاب برقی است. پمپ هایی که در دستور کار هستند آن را دارد.

  ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به زائران اربعین حسینی از بسیج بانک ملت

طرح مشارکت صنعتی

ارتقای بهره وری انرژی در صنعت یکی از راه های مهم مدیریت مصرف برق است. صنایع تقریبا یک سوم برق کشور را مصرف می کنند و در برخی بخش ها مصرف برق در این بخش با استانداردهای جهانی مطابقت ندارد. به همین منظور طرح مشارکت صنعت و همچنین بازرسی انرژی 1000 واحد صنعتی دیگر با برآورد صرفه جویی 250 میلیون کیلووات ساعتی بازنگری و ارتقای استاندارد انرژی کولرهای آبی (نصب الکتروموتورهای BLDC روی کلیه تولیدات کولرها)، تهویه مطبوع، یخچال و فریزر، لامپ و روشنایی و ساخت آزمایشگاه تست مبرد و کولر گازی از جمله فعالیت های مهمی است که برای مدیریت مصرف برق انجام می شود.

اما کارشناسان می گویند در صورت بهینه سازی کامل مصرف برق در ایران، نزدیک به یک چهارم از تقاضای برق کاهش می یابد. رقمی در حدود 17000 مگاوات است که برای ایجاد چنین ظرفیت نیروگاهی نیاز به سرمایه گذاری بیش از 10 میلیارد یورو است. در صورت اجرای طرح مدیریت مصرف و بهره وری 10 هزار مگاواتی، نزدیک به 6 میلیارد یورو از اقتصاد کشور حمایت می شود. در عین حال کاهش آلاینده های زیست محیطی نیز وجود خواهد داشت.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید