2 راهکار پیش روی جریان های عراقی

گروه بین الملل _ رجانیوز: یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر جریانات در عراق به نتیجه نرسند، احتمال ظهور جریانی با قدرت بیشتر در صحنه وجود دارد و بنابراین راهی جز جریان های مختلف عراق وجود ندارد که کنار هم بنشینند و در چارچوب دولت به توافق برسند.

به گزارش رجانیوز، صباح زنگنه در گفت وگو با ایسنا، در تحلیل خود از اتفاقات اخیر عراق و نشست جریان های این کشور برای حل مشکلات اظهار کرد: برای مسائل عراق دو راه حل بیشتر وجود ندارد. یکی گفتگوی توافقی برای بررسی و حل ایرادات و اختلافات است. راه حل دوم این است که مشکلات را رها کنید و به هرج و مرج منجر شوید که در نهایت منجر به فروپاشی کل مجموعه می شود. نظام و کشور عراق رهبری خواهد کرد.

وی افزود: در نتیجه مقتدی صدر در تصمیم گیری و گفت وگوی سیاسی از انواع و اقسام روش ها برای تصاحب صحنه سیاسی کشور از جمله خروج از مجلس، ورود به حامیان شبه پارلمانی و محاصره قوه قضائیه استفاده کرد. .. اما در نهایت نه توانست دولت تشکیل دهد و نه به سایر نیروهایی که اکثریت مجلس را تشکیل می دهند اجازه تشکیل دولت را داد.

نماینده سابق کشورمان در سازمان همکاری اسلامی همچنین تصریح کرد: بنابراین اگر راه در یک جهت باشد که هرکس با خودش حرف بزند و آمادگی گفت وگو با دیگران را نداشته باشد، مسائل حل نشده باقی می ماند. در همین حال مقتدی صدر تلاش کرد تا متحدان حزب دمکرات کردستان عراق و گروه احزاب سنی عراق را تشویق کند تا پارلمان را ترک کنند و خود به خود پارلمان را منحل کنند، اما این کار نیز نتیجه نداد، حزب دمکرات موافقت نکرد و در نهایت برنامه های صدر به نتیجه رسید. بن بست .

  خرما بخوریم تا سرما نخوریم

زنگنه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد مذاکرات میانجی‌های مختلف، کردها، سنی‌ها و سایر جناح‌های شیعه را متقاعد کرده است که دوباره بنشینند، صحبت کنند و شرایط خود را برای تشکیل دولت موقت برای مدیریت صحنه انتخابات زودهنگام بیان کنند. آماده شدن

وی تصریح کرد: طبیعتا بدون داشتن یک دولت منسجم شاهد انتخابات آینده نخواهیم بود، مطالبات نهایی مطرح نخواهد شد، همه موظفند سطح مطالبات را کاهش دهند تا به نتیجه قابل قبولی برسند و برای برگزاری انتخابات آماده شوند.

بالاخره این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر جریانات در عراق به نتیجه نرسند، این احتمال وجود دارد که جریانی با قدرت بیشتری وارد صحنه شود یا شاید سازمان ملل یا اتحادیه عرب وارد شوند و در در نتیجه سرنوشت سیاسی عراق تحت کنترل خواهد بود، ولایی برقرار می شود که هیچ یک از جریان ها این وضعیت را نپذیرند و آن را به رسمیت نشناسند. بنابراین راهی جز نشستن جریان های مختلف در عراق و توافق بر سر چارچوب حکومت وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید