2.4 میلیارد دلار صادرات ماهی تا سال 1404

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: از مجموع 600 میلیون تخم مرغ مورد نیاز در حوزه پرورش ماهی سردآبی، قادر به تولید 370 میلیون تخم مرغ هستیم و امیدواریم تا بیش از 90 درصد وابستگی را در این حوزه کاهش دهیم. افق 1404 د.

سیدحسین حسینی گفت: در حوزه صید و شکار ذخایر پلمپ، ثابت، صید نشده سیاست های مختلفی در دستور کار قرار دارد. مخازن تحت فشار بیشتر در اعماق کم قرار دارند و باید برای تثبیت، بهره برداری و حرکت از ماهیگیری کمی به کیفی اقدامات لازم انجام شود. در واقع حفظ ذخایر و جلوگیری از صید بی رویه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در زمینه تکثیر، رهاسازی و احیای ذخایر گام های خوبی برداشته ایم. در سال 1400 تعداد 314 میلیون قطعه ماهی و میگو بومی رهاسازی شد که تا سال 1404 باید به حدود 700 میلیون قطعه در سال برسد.رئیس سازمان شیلات کشور افزود: ارتقای کیفیت تولید از ذخایر نیز موضوع مهمی است. باید برای صید آبزیان به صورت صحیح، دقیق و استاندارد و با استفاده از فناوری صید مطابق با زنجیره تولید گام های خوبی برداشته شود. در گام اول در حال مذاکره با سازمان های بین المللی تخصصی برای ارتقای کیفیت هستیم.

رشد صادرات آبزیان

وی همچنین به صادرات آبزیان اشاره کرد و گفت: سال گذشته با 19 درصد افزایش به 166 هزار تن صادرات معادل 554 میلیون دلار رسیدیم. در افق 1404 افزایش صادرات 660 هزار تنی را در نظر داریم که حدود 2.4 میلیارد دلار هزینه دارد و ممکن است در بحث ارز کشور نیز موثر باشد.

به گفته رئیس سازمان شیلات در سال گذشته 40 درصد افت واردات آبزیان داشتیم.

سرانه مصرف را به 20 کیلوگرم افزایش می دهیم

  الجزایر و تونس امیدوارند از این بحران خارج شوند

رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه هزینه تولید هر کیلوگرم ماهی 70 هزار تن است، گفت: سرانه مصرف آبزیان در کشور 13 کیلوگرم در سال است. میانگین سرانه مصرف آبزیان در دنیا 20 کیلوگرم است که در نظر داریم این میزان را به 1404 در افق برسانیم. به گفته وی، در نیمه دوم سال که تقاضا برای آبزی پروری رو به افزایش است، موضوع کاهش تعرفه واردات را در دستور کار قرار خواهیم داد، بنابراین اگر تقاضا افزایش یابد و در بازار کمبود داشته باشیم، این موضوع کاهش می یابد. از این طریق جبران کرد. وی در پایان گفت: میگوی ایران به بیش از 30 کشور جهان صادر می شود. سال گذشته 5300 تن میگو صادر کردیم و امسال پیش بینی می کنیم به 8000 تن برسیم و صادرات رو به رشد است.

تامین امکانات آبزی پروری

حسینی در ادامه به کارت صید اشاره کرد و گفت: با ارتقای یارانه ها، حمایت از تولید در حوزه آبزی پروری اجرایی شد و کارت ماهی متناسب با کارت کشاورز مناسب برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شد.

وی افزود: 12 درصد تسهیلات تا سقف 200 میلیون تومان برای مزارع کوچک و تسهیلات ارزان 15 درصد برای مزارع بزرگتر به عنوان حمایت از تولید اختصاص یافته است که تاکنون بیش از 860 کاربر برای استفاده از این تسهیلات ثبت نام کرده اند و این امر ادامه دارد.

700 هزار تن محصول شیلاتی داریم

حسینی افزود: استفاده از منابع آب عمیق و تصفیه نشده در دستور کار است تا بتوانیم این ذخایر را به درستی و دقیق به محصولات شیلاتی اضافه کنیم. 700 هزار تن تولید در حوزه صید و صید داریم و گذر به ذخایر صید نشده و صید ناکافی و ایجاد فناوری های جدید در صید ماهی مرکب اعم از فانوس، ماهی و … این عدد را به یک میلیون نفر می رساند. و 60 هزار تن در سال 1404 رسید.

  آشنایی با ورزشگاهی که میزبان درگیری ظریف ایران و آمریکا است

58000 تن میگو در آب های شور و نیمه شور تولید می شود

وی ادامه داد: در حوزه آبزی پروری علاوه بر بهره وری و افزایش تولید در شرایط فعلی، 553 هزار تن تولید آب شیرین و 58 هزار تن میگو در آب نمک و شور داریم. برای رسیدن به یک میلیون و 500 هزار تن تولید باید به سمت آبزی پروری دریایی روی بیاوریم و از ظرفیت بیولوژیکی کشور استفاده کنیم، یعنی. ساحل.

کاهش وابستگی به بیش از 90 درصد در افق 1404

رئیس سازمان شیلات کشور در بخشی دیگر از سخنان خود به کاهش وابستگی به تخم های جوجه ریزی شده اشاره کرد و گفت: وابستگی ما به تخم های جوجه ریزی شده در سال های گذشته زیاد بود. 370 میلیون تولید داریم و امیدواریم در سال 1404 بیش از 90 درصد از وابستگی خود در این حوزه بکاهیم و به گفته وی سالانه 291 میلیون ماهی زینتی تولید می کنیم که از جایگاه خوبی برخورداریم و قابل ارتقا است. وی با اشاره به اینکه در حوزه ماهیان خاویاری علیرغم اینکه ممنوعیت صید تجاری از سال 1389 اعمال شده و همچنان ادامه دارد، گفت: در حوزه پرورش ماهیان خاویاری و حدود 3500 تن اقدامات خوبی انجام شده است. از ماهیان خاویاری و 16 شماره. ما خاویار تولید می کنیم و در برنامه 1404 امیدواریم به 20 هزار تن خاویار و 100 تن خاویار برسیم.

حسینی افزود: پرورش ماهیان خاویاری علاوه بر استان های ساحلی در 22 استان دیگر فعال است. معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین بر توجه به بازار و صنعت شیلات تاکید کرد و گفت: معتقدیم وقتی بازار حرکت کند، تحولی در تولید ایجاد می شود. به همین دلیل توجه به بازارهای تخصصی ماهی در استان های پرجمعیت در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

  هیچ جایگزینی برای گاز روسیه وجود ندارد - بررسی سرمقاله رسانه ها

توسعه سواحل مکران در دستور کار است

وی در ادامه با بیان اینکه توسعه سواحل مکران بسیار مورد تاکید رهبری است، گفت: سازمان شیلات ایران می تواند در این زمینه موثر باشد. در زمینه شیلات فرصت خوبی در این سواحل وجود دارد. کمیسیون ویژه ای برای توسعه شیلات در سواحل مکران تشکیل شده است که برنامه های خوبی در این زمینه دارد.

حسینی همچنین در واکنش به افزایش قیمت محصولات شیلاتی مانند ماهی و میگو و کنسرو ماهی و برنامه سازمان شیلات برای کاهش قیمت این اقلام گفت: مبنای ما قیمت محصول است. 70 درصد هزینه پرورش ماهی را غذا تشکیل می دهد. جایگزینی برخی از مواد برای ارزان تر و بهتر شدن مواد غذایی در دستور کار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم ماهی قزل آلا 75 هزار تن و ماهی های کوچک مانند کیلکا 35 تا 40 هزار تن است و قیمت ماهی به دلیل گرانی گران نیست.

وی گفت: محصولات آبزی نسبت به سایر پروتئین ها قیمت مناسب و انعطاف پذیری بیشتری دارند و برخی از گونه ها مانند ماهی قزل آلا و آب گرم می توانند با پروتئین های دیگر رقابت کنند. اما مشکل اینجاست که خرید و دیدن این غذا به عنوان یک غذای لوکس برای خانواده ها اولویت ندارد. در واقع ما با فرهنگ آبزی پروری مشکلات بزرگی داریم و مردم آبزی پروری را در سبد غذایی خود قرار نمی دهند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید