20% تخفیف اضافه برداشت بانکی به مدت 2 ماه

متغیرهای پولی در دهه 1990 با نوسانات و لجام گسیختگی بیشتری همراه بودند و میانگین رشد نقدینگی سالانه 28 درصد و متوسط ​​رشد پایه پولی سالانه 25 درصد بود.

یعنی در حالی که میانگین تاریخی رشد نقدینگی و پایه پولی حدود 20 درصد است. بنابراین سال 1401 بسیار حائز اهمیت است زیرا در صورت ادامه روند دهه قبل، در دهه جدید با بحران های بسیار شدیدتری مواجه خواهیم شد. با این حال، ما شاهد 3 رویداد امیدوارکننده بودیم. کاهش نرخ رشد نقدینگی بر حسب سالانه، 2. رشد منفی نقدینگی ماهانه، 3. کاهش 20 درصدی اضافه برداشت بانکی از بانک مرکزی در 2 ماه گذشته به عنوان محرک اصلی تحریک پایه پولی. در این گزارش به چگونگی کنترل بیشتر ترازنامه بانک ها و بانک مرکزی می پردازیم و ادامه خواهیم داد.

رشد منفی نقدینگی پس از 12 سال

پیمان گوربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در روزهای اخیر اعلام کرد؛ «حجم نقدینگی پایان فروردین 1401 نسبت به پایان سال 1400 0.2 درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ 12 ماهه رشد نقدینگی در فروردین ماه 1401 معادل 35.6 درصد بوده است. رشد پایه پولی در نیمه دوم سال گذشته علیرغم استفاده از بودجه دولت دوازدهم کنترل شد و در اسفند 1400 به 31.4 درصد رسید. نتیجه گیری آخرین سیاست های بانک مرکزی و امکان کنترل بهتر و بیشتر ارزها در آینده نزدیک مشخص است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در فروردین ماه سال جاری، با 3 رویداد امیدوارکننده مواجه هستیم. ابتدا، برای اولین بار از سال 1997، نرخ سالانه رشد نقدینگی منتهی به فروردین ماه به 35.5 کاهش یافت.

نرخ رشد سالانه نقدینگی در فروردین 97 که می توان آن را محل وقوع بحران ارزی و پولی در کشور دانست، حدود 22 درصد و میزان نقدینگی در اقتصاد 1537 هزار میلیارد تن است که با رشد از 23 درصد در سال 1998، به 1890 تریلیون تن رسید. نرخ های رشد سالانه نقدینگی در فروردین 1399 و 1400 به ترتیب به ارقام بی سابقه 33 و 39 درصد رسید که دومین مورد از بی سابقه ترین پیک های نقدینگی در تاریخ اقتصاد کشور است. در نهایت در آمار یک ساله منتهی به فروردین 1401 شاهد کاهش رشد نقدینگی از 39 درصد به 35 درصد هستیم که لحظه مثبتی است.

  فعالان بین المللی از مذاکرات وین قدردانی می کنند: آمریکا برای توافق آماده نیست

دومین؛ رشد ماهانه نقدینگی در فروردین ماه امسال منفی 0.2 درصد بوده که از سال 1388 تاکنون رخ نداده است. نرخ ماهانه رشد نقدینگی تنها در فروردین 86، 87 و 88 منفی بود و اکنون این کاهش نقدینگی در سال جاری نیز تکرار شده است. بر اساس اطلاعات موجود، متوسط ​​رشد ماهانه نقدینگی در فروردین ماه طی دهه گذشته حداقل یک درصد بوده است. رشد پایه پولی ناشی از اعطای وام بانکی در سال 1400 به میزان بی سابقه 53 درصد بوده و اکنون تعدیل شده است. این نشان دهنده کاهش شدید اضافه برداشت بانکی است. سوال اصلی این است که این اتفاقات امیدوارکننده چگونه رخ داده و چگونه می توان یک روند مستمر شکل گرفت؟

20% تخفیف اضافه برداشت بانکی به مدت 2 ماه

به نظر می رسد کنترل نسبی نقدینگی و پایه پولی نسبت به اقدامات اخیر بانک مرکزی در کنترل ترازنامه بانک ها و تداوم ترازنامه آن از طریق سیاست هایی از جمله؛ بازگشت برداشت مشروط بانکی، صدور تسهیلات کلان جاری و غیرجاری و ممنوعیت خرید ملک و طلا و دلار از بانک ها.

بر اساس بررسی های انجام شده، اضافه برداشت بانکی و رشد ترازنامه بانکی یکی از مهم ترین دلایل رشد پایه پولی و نقدینگی است، چرا که آخرین متغیرهای پولی منتشر شده توسط بانک مرکزی در بهمن ماه 1400 نشان می دهد که بانک های کشور پیش از اضافه برداشت به این ترتیب بدهی بانک ها به بانک مرکزی با رشد 59 درصدی نسبت به ماه مشابه سال 1399 به حدود 186 میلیارد تن رسید که بالاترین رشد بدهی بانک ها از بهمن ماه 1390 تاکنون است. پایه پولی را به عنوان متغیر ذخیره در نظر بگیرید، در حال حاضر دومین دلیل افزایش پایه پولی و تورم متعاقب آن، اضافه برداشت بانک هاست که 185 تریلیون تن از 580 تریلیون تن پایه پولی را پوشش می دهد. اما به نظر می رسد دو تغییر مهم در سه ماهه اخیر در کنترل ترازنامه ها موثر و مفید بوده که در نتیجه نرخ منفی رشد نقدینگی نیز شاهد آن هستیم. اولین؛ بانک ها در مقاطع مختلف نسبت به اضافه برداشت از بانک مرکزی اقدام می کردند که یکی از خطرناک ترین متغیرهای بازار پول است که در گذشته بانک ها بدون ترس و تنها با پرداخت جریمه 34 درصدی به بانک مرکزی این کار را انجام می دادند.

  بازی میلیارد دلاری بلاک چین - بررسی رسانه های تحریریه

اما با سیاست جدید بانک مرکزی و مشروط شدن بانک ها برای اضافه برداشت، شاهد کاهش دسترسی بانک ها به پایه پولی بوده ایم. بر اساس گزارش های سیاست پولی بانک مرکزی، مانده رپو (تزریق پول بانک مرکزی به بانک ها) که در قالب قرارداد بازخرید بین بانک مرکزی و بانک ها ایجاد شده بود، تا 20 خرداد 1401 به 75000 میلیارد تن کاهش یافت. این تا زمانی است که ترازنامه رپو در 6 آوریل 1401 به 96 تریلیون تن رسید و اکنون در کمتر از دو ماه 20 درصد کاهش یافته است. این نشان می دهد که اگرچه کمتر از 2 ماه از ابلاغ دستورالعمل اضافه برداشت مشروط بانکی می گذرد اما آثار آن بر ترازنامه بانک ها و بانک مرکزی محسوس است.

دومین؛ برخی از افراد و شرکت‌هایی که تسهیلات کلان دریافت می‌کنند (تسهیلات حداقل 10 درصد کل سرمایه یک بانک) وجوه را به موقع پرداخت نمی‌کنند و با قرار گرفتن در دسته تسهیلات غیرجاری عملاً فرآیند پولشویی را زیر پا می‌گذارند. اما طبق دستورالعمل بانک مرکزی یک ماه پیش اسامی وام گیرندگان عمده را با تفکیک «تسهیلات کلان» و «تسهیلات غیرجاری» اعلام کرد، روند بازگشت تسهیلات به بانک ها و انحلال تشدید شد. لازم به ذکر است که بخش بزرگی از تسهیلات پرداختی بانک ها و تسهیلات غیرجاری آنها در گستره وسیعی تعریف می شود که اعتبار خرد بسیاری از افراد در این فرآیند تاثیری ندارد.

از حقوق استفاده نکنید

دولت ها در اقتصاد ایران به دریافت «حقوق» از بانک مرکزی عادت کرده اند و عبدالناصر همتی نیز در گفت وگویی به این موضوع اشاره کرده است که «هر سال در ابتدای سال 5 درصد از کل بودجه را از بانک مرکزی دریافت می کنند. که منجر به رشد 10 درصدی می شود.به یک پایه پولی تبدیل می شود. دولت معمولاً زیر بار دستمزد نمی رود». در واقع با توجه به اینکه درآمدهای برنامه ریزی شده دولت در ماه های ابتدایی سال هنوز محقق نشده است، دولت ها به سمت حقوق می روند. این در حالی است که طبق اعلام بانک مرکزی، امسال دولت پولی دریافت نکرده و فشار پولی نیز وجود نداشته است. این موضوع قطعاً در آمار دقیق پولی و نقدینگی که منتشر خواهد شد منعکس خواهد شد.

  واکسیناسیون تاج به 109 میلیون دوز رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید