2023 سال رکود اقتصادی – بررسی های تحریریه رسانه ها

مرکز تحقیقات اقتصادی و تجاری (CEBR) مستقر در بریتانیا در آخرین گزارش خود پیش بینی کرد که جهان در سال آینده وارد رکود خواهد شد زیرا تعدادی از اقتصادها به دلیل افزایش هزینه های استقراض برای مبارزه با تورم کوچک می شوند.

این موسسه مشاوره در نظرسنجی سالانه اقتصاد جهانی اعلام کرد که اقتصاد جهانی برای اولین بار در سال 2022 به 100 تریلیون دلار خواهد رسید، اما در سال 2023 متوقف می شود زیرا نبرد با تورم هنوز پیروز نشده است و بانک های مرکزی به عنوان تنظیم کننده عمل می کنند. رگولاتورها به افزایش نرخ بهره ادامه خواهند داد.

2023 سال سخت اقتصادی است

کی دانیل نوفلد، مدیر CEBR و رئیس پیش‌بینی‌ها، گفت: «ما انتظار داریم که بانک‌های مرکزی در سال 2023 با وجود هزینه‌های اقتصادی، به سلاح‌های خود پایبند باشند. قیمت کاهش تورم به سطوح پایین تر با چشم انداز رشد ضعیف تر در چند سال آینده همراه است.

نتایج این گزارش بدبینانه تر از آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول (IMF) است که در اکتبر پیش بینی کرده بود بیش از یک سوم اقتصاد جهانی در سال 2023 منقبض شود.

موسسه انگلیسی مذکور که پیش‌بینی‌های رشد، تورم و نرخ ارز خود را بر اساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول و یک مدل داخلی جمع‌آوری می‌کند، تاکید می‌کند که تورم اصلی‌ترین داستان اقتصادی سال گذشته بود. تحلیلگران هشدار می دهند که در حالی که شاهد کاهش رشد قیمت در برخی اقتصادها هستیم، نوسانات در بازارهای جهانی انرژی و تورم اصلی ریشه ای نشان می دهد که تورم در خط مقدم همه نگرانی ها در سال 2023 باقی خواهد ماند.

  تاثیر تحریم های روسیه بر صنعت فضایی

اقتصاد انگلیس در سال 2023 منقبض می شود، خطر

این موسسه مشاوره همچنین پیش‌بینی می‌کند که چین تا سال 2036، شش سال دیرتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت، از ایالات متحده پیشی بگیرد و به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود. البته سیاست‌های ضد کووید 19 این کشور و تشدید تنش‌های تجاری با غرب رشد آن را کند کرده است.

بر اساس این مطالعه، اقتصاد هند تا سال 2032 به سومین اقتصاد بزرگ تبدیل خواهد شد و تا سال 2035 به مرز 10 تریلیون دلار خواهد رسید.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید