3 دلیل رشد نجومی اجاره بها

با افزایش قیمت مسکن، مبلغ مورد نیاز برای وام مسکن نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اکثر مستاجرانی که توانایی کمتری برای پرداخت ودیعه دارند، مجبور به پرداخت ارقام نجومی اجاره بها در فرآیندی به نام سپرده به اجاره می شوند.

با نزدیک شدن به فصل تابستان، فصل جابجایی مستاجران آغاز می شود. اما افزایش اجاره بها باعث نگرانی مستاجران شده است که به نوبه خود باعث افزایش حاشیه نشینی می شود. در تهران به عنوان شهری که بسیاری از منابع و هزینه ها در آن انجام می شود. وضعیت اجاره به نقطه بحرانی رسیده است.

گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می دهد در اردیبهشت ماه امسال تورم اجاره بها در تهران 46 درصد و برای مناطق شهری 50 درصد بوده است. به طور کلی عامل مهمی که باعث افزایش اجاره بهای مسکن در پایتخت شد، افزایش قیمت مسکن است. مالکان و البته مشاوران املاک از فرمول هایی برای تعیین و اطلاع از قیمت اجاره ملک استفاده می کنند. مثلاً می گویند یک ششم قیمت واحد عددی است که برای رهن این خانه باید پرداخت شود. با افزایش قیمت مسکن، مبلغ مورد نیاز برای وام مسکن نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اکثر مستاجرانی که توانایی کمتری برای پرداخت ودیعه دارند، مجبور به پرداخت نرخ های نجومی اجاره در فرآیندی به نام «سپرده به اجاره» می شوند.

البته باید توجه داشت که یکی دیگر از عوامل افزایش اجاره بها، افزایش انتظارات تورمی در بازارهای مختلف و تاثیر آن بر بازار مسکن است. در واقع، زمانی که چشم انداز قیمت ها و تورم بالا باشد. مالکان خانه نیز به طور فزاینده ای با کاهش اجاره بها مخالف هستند. در عین حال، تقاضا در بخش اجاره بیشتر از قبل است. با افزایش قیمت مسکن، قدرت خرید خانوارها از بین رفته و بسیاری از تقاضاها به سمت اجاره سوق داده شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

سیاست های اجباری به ضرر مستاجران است

مهدی سلطان محمدی، کارشناس حوزه مسکن درباره وضعیت اجاره بها در تهران به «اعتماد» می گوید: «همانطور که دیدیم سقف 25 درصدی که دولت برای اجاره بها تعیین کرده، توسط موجر رعایت نمی شود. تجربه نشان داده است که با این روش ها نمی توان این روش را ساماندهی کرد و این گونه مداخلات نه تنها کمکی به بازار مسکن نمی کند، بلکه باعث تخریب بازار و کاهش عرضه مسکن و در درازمدت به ضرر مستاجران خواهد شد. مستاجران و مالک را غیر رسمی می کند و مالکان مبالغی را خارج از قرارداد مطالبه می کنند.

سلطان محمدی افزود: با توجه به نیاز روزافزون در بخش تقاضای مسکن، باید سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که عرضه واحدهای مسکونی افزایش یابد نه کاهش، بلکه مهم‌تر از همه این‌که طی سال‌ها با تورم قیمت‌ها افزایش یابد. .

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: افزایش اجاره بها همواره با افزایش تورم همراه بوده است. البته این موضوع به قیمت ملک مربوط می شود و زمانی که قیمت ملک بالا می رود طبیعتا درصد تقاضای مالک بیشتر می شود.

وی گفت: اجاره معمولا بین 4 تا 5 درصد قیمت هر واحد است. صاحبخانه ها دیگر انگیزه ای برای اجاره خانه خود ندارند.

سلطان محمدی گفت: البته مشکل اصلی این بخش از آنجا ناشی می‌شود که قیمت مسکن در سال‌های اخیر افزایش یافته است، اما درآمدها متناسب با قیمت مسکن افزایش چندانی نداشته و درآمدها ثابت مانده است که این تفاوت را موجب شده است. . “

وی با اشاره به راهکارهای موجود در این بخش افزود: افزایش درآمدها، کنترل تورم و ساخت مسکن بیشتر و عرضه آن می تواند با تامین زمین و تراکم و حمایت از مسکن استیجاری راهگشا باشد. می توان تا حدودی از این بازار حمایت کرد.

  واکنش ناامید کننده بازار خودرو به سیاستمداران وزیر صمت!

این کارشناس بازار مسکن افزود: این افزایش قیمت تنها در حوزه مسکن نیست، بلکه در حوزه خودرو نیز تولیدکننده اصلی آن دولت است و این نرخ ها در عمل کمکی نکرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعطای وام بانکی باعث افزایش اجاره بها شده است، گفت: خیر، به نظر من این تصویر درستی از بازار نیست، زیرا بازار بر اساس عرضه و تقاضا و زمانی که تقاضا زیاد است شکل می گیرد. مسکن هم یک کالای سرمایه ای است و فردی که خانه اجاره می دهد با افزایش تورم، اجاره بها را افزایش می دهد. اگر دولت بخواهد اجاره بها را کنترل کند باید تورم 40 درصدی را کنترل کند.

رشد نقدینگی و افزایش تورم قیمت همه کالاها را افزایش داده است

سلطان محمدی ادامه داد: با افزایش نقدینگی و تورم، هزینه های ساخت و ساز و مصالح ساختمانی نیز افزایش می یابد، عوارض شهرداری، قیمت ملک و اجاره بها نیز افزایش می یابد و این زنجیره کالا و خدمات تحت تاثیر قرار می گیرد و آنچه مسلم است ریشه مشکلات «در کسری بودجه دولت و رشد نقدینگی.

وی افزود: البته عوامل تشدیدکننده در دنیا و ایران افزایش قیمت اجاره بها است که حتی در شهرهای بزرگ آمریکا به شهرهایی مانند ونکوور، پاریس، لندن و شانگهای، استانبول و… این افزایش را داشته باشند. متأسفانه در یک دهه اخیر علیرغم درآمدهای پایدار، قیمت مسکن به شدت افزایش یافته و دسترسی خانوارها به مسکن دشوارتر شده است، با توجه به اینکه همه منابع و مشاغل در تهران مستقر هستند و تقاضا برای اجاره ملک در تهران زیاد است، عرضه مسکن نیز بالا رفته است. در پایتخت بسیار محدود است، افزود: در تهران بین 7 تا 8 برابر افزایش یافته است، اما سرمایه‌گذاران هنوز تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش نداشته‌اند و تولید مسکن در تهران به پایین‌ترین سطح خود در یکی دو دهه اخیر رسیده است.

  کاهش چشمگیر قیمت طلا، ارز و سکه

این کارشناس بازار مسکن افزود: ریسک های سرمایه گذاری، افزایش شدید هزینه ها، محدودیت زمین در تهران و… عرضه ملک در تهران را محدود کرد.» سلطان محمدی گفت: در 4 سال گذشته قیمت زمین بسیار بیشتر از قیمت ملک افزایش یافته و این امر منجر به افزایش هزینه های ساخت و ساز و ریسک سرمایه گذاری برای افراد شده و فرآیندها نسبت به قبل دشوارتر شده است. تعطیل و توسعه نیافته است و جایی برای توسعه ندارد و مجبور است بخشی از جمعیت تهران را برای تامین تقاضا به شهرهای اقماری منتقل کند، البته شهرهای اقماری نیز با مشکل مواجه هستند و از نظر زیرساخت ها و امکانات ضعیف هستند و حتی راه آهن هم مناسب نیست. مترو و جاده و فاصله آنها با تهران زیاد است.

وی با بیان اینکه تهران نمی تواند پذیرای افراد بیشتری باشد، افزود: اگرچه قیمت ملک در شهرهای اقماری تهران چندان بالا نیست، اما عدم توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری در این شهرها باعث شده مردم تمایلی به استخدام این املاک نداشته باشند، اما ایده آل برای این نامزدها است. جذب شهرهایی که در طرح ملی پیش بینی شده است مانند مناطق جنوبی تهران، زاگرس و … که در این طرح به آنها اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید