3 میلیون خانه حفاظت شده در کشور وجود دارد / امروز مشکل مسکن به دلیل کمبودهای 9 سال گذشته است.

گروه اقتصادی – رجانیوز: علی هزریان نماینده مردم تهران در مجلس و تهیه کننده طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها صبح امروز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس درباره طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها گفت: یکی از موضوعاتی که در شهرهای بزرگ به ویژه وجود دارد. در کلانشهر تهران مردم قیام کرده اند و لازم است مجلس و نمایندگان برای مقابله با آن اقداماتی انجام دهند بحث کنترل اجاره بهای مسکن است.

وی افزود: این موضوع یکی از موضوعاتی است که اگر امروز برای ما مشکل ساز شده است به دلیل کم ساخت و سازها و کمبودهایی است که کشورمان در حوزه انبوه سازی مسکن در وزارت راه مشغول شده است. و برنامه ریزی شهری برای 9 سال گذشته.”

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به کاستی های دولت قبل در حوزه مسکن گفت: قطعا در حوزه تقاضا شاهد چنین وضعیتی هستیم. یکی از نکاتی که در کنار این طرح باید در مجلس به آن پرداخته شود، تحقق وعده های دولت از سوی وزارت راه و شهرسازی است؛ موضوعی که هنوز یک سال دیگر شاهد آن نیستیم.

وی ادامه داد: لازم است آقای قاسمی در کمیته تخصصی کمیسیون عمران گزارش دقیقی از این حوزه ارائه کنند، اما مورد دومی هم وجود دارد که در این پروژه تلاش می کنیم از آن استفاده کنیم که آن املاک و مسکن است. با عدم ساخت و ساز، این است که مسکن ساخته شده تبدیل به یک کالای سرمایه ای نمی شود، بلکه برای تامین خاک مصرفی آن است.

هزریان تاکید کرد: وقتی با حدود 3 میلیون خانه انباشته مواجه هستیم به این معناست که دولت توان آوردن ظرفیت های ساخته شده در گذشته را ندارد که باید پیگیری شود.

  شناسایی 5008 بیمار جدید عروق کرونر / 173 فوتی دیگر

وی ادامه داد: با ظرفیت بالایی در حوزه مشاوران املاک در کشور مواجه هستیم که باعث افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در کشور می شود، چرا که سود آنها مشمول افزایش قیمت ها در این حوزه می شود، بنابراین به دنبال این هستیم که این طرح «می‌خواهیم این دو را از هم جدا کنیم تا تعداد قراردادهای مکتوب سودآور باشد، یعنی مشاوران املاک فقط به دنبال دو قرارداد در ماه نباشند، بلکه ضمن تحرک از تعداد زیاد قراردادها نیز بهره ببرند. و سعی کنید عرضه و تقاضا را با قیمت های پایین پیوند دهید.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس به یکی دیگر از مشکلات مطرح شده در این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: بسترهایی که می توان در فضای مجازی برای استفاده از ظرفیت بستر جدید و شرکت های دانش بنیان راه اندازی کرد تا مردم به سادگی از طریق مشاوران املاک اجاره کنند. مشاورین املاک و مستغلات مبالغی که در این قسمت منتقل می شود قابل کنترل نیست و باید به نحوی رسیدگی شود.

وی افزود: در این طرح همچنین مشوق هایی برای مالکان عادل در نظر گرفته شده است که از جمله می توان به اعطای تسهیلات بانکی بلندمدت کم بهره برای ترمیم اموال خود و همچنین ظرفیت مالیاتی برای افرادی که ملک خود را بالاتر از نرخ عادی اجاره می دهند، در نظر گرفت.

هزریان گفت: مجلس می تواند در قانون گذاری تعیین کند که فقط قیمت اجاره مشخصی تعیین شود، بنابراین پیشنهاد می شود با ابزار مالیاتی وارد این حوزه شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در پایان تاکید کرد: این طرح به صورت یک فوریتی ارائه شد اما چون هنوز در کمیسیون مربوطه نهایی نشده است، پیشنهاد می کنیم تا زمانی که در اینجا تصویب شود به صورت دوطرفه بررسی شود. آن را به کمیته نهایی ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید