3 میلیون و 461 هزار زائر ایرانی از مرزها عبور کردند

گروه سیاسی رجانیوز: رئیس ستاد اربعین با اشاره به تلاش برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین گفت: به فضل الهی امسال اربعین برجسته ای داشتیم.

به گزارش رجانیوز، سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین در گفت وگو با فارس، درباره آخرین وضعیت مرزهای ایران و عراق و ورود و خروج زائران از مراسم اربعین حسینی در کشور اظهار داشت: ساعت 3 میلیون و 461 هزار زائر ایرانی تا ساعت 13 امروز از مرزهای عراق عبور کردند، 2 میلیون و 750 هزار نفر نیز به کشور بازگشتند.

وی بیان کرد: در سال اول که زائران از مراسم اربعین برمی گشتند هیچ محدودیتی برای ترافیک اعلام نشد و گره ترافیکی وجود نداشت. همچنین برای اولین بار در ایام اربعین زمان انتظار مسافران پایانه های مرزی برای بازگشت به شهرهای خود از 24 به 36 ساعت به کمتر از نیم ساعت تغییر کرد.

رئیس ستاد اربعین ادامه داد: دلیل این مشکل این است که در این مدت کل ظرفیت حمل و نقل کشور را بسیج کردیم و با برنامه ریزی هوشمندانه ستاد اربعین توانستیم به این موفقیت برسیم. برخی تصور می کردند رسیدن به این هدف غیرممکن است اما خدا را شکر این اتفاق افتاد.

میرمحمدی با اشاره به توجه زائران به توصیه ستاد اربعین برای شروع زودتر سفر اربعین و بازگشت سریعتر به کشور، گفت: خدا را شکر با کمک مردم عزیز توانستیم ورود و خروج را انجام دهیم. زائران تقریباً در دو مرحله در ماه صفر».

وی افزود: پیش از این زائران معمولا از دهم صفر به عراق می رفتند و بیشتر در روز اربعین یا فردای آن روز به کشور باز می گشتند اما این بار در دهه اول صفر بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر عازم شدند. به عراق که در سال های گذشته در این مدت چنین جمعیتی اصلاً مرزهای ما را ترک نمی کردند. نزدیک به 70 درصد زائران ما قبل از اربعین به کشور بازگشتند که الحمدلله توفیق خوبی هم هست.

  اطلاعات کامل لیزر تیتانیوم 1401

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه خدمات موکب های ما در پایانه های مرزی بسیار خوب است، گفت: روزانه بین 40 تا 50 قالب یخ تولید یا خریداری و توزیع می شود؛ در حالی که این تعداد در پایانه های مرزی بسیار خوب است. در طول مرزها نیز آب و برق پایدار بود و با وجود مصرف زیاد، خدا را شکر حتی یک لحظه قطعی آب و برق در شهرهای مرزی نداشتیم. همچنین برای محافظت از نمازگزاران از گرما، سایه‌ها و پوشش‌هایی در نظر گرفته شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه به فضل الهی امسال اربعین برجسته ای داشتیم، گفت: این شرایط در نهایت منجر به این شد که معظم له در خصوص اربعین امسال این تعابیر را داشتند که مدال افتخاری برای همه مسئولان اربعین است. از طرف معظم له رهبری بر سینه آنها نهاده شد.

وی درباره جان باختگان ایرانیان در مراسم اربعین امسال عراق گفت: در اربعین امسال 91 کشته در عراق داشتیم در حالی که در سال 2018 تعداد فوتی ها 134 نفر بود امسال با گرمای حدود 50 درجه مواجه بودیم اما در سال 2018 گرما چندان قوی نبود

میر احمدی ادامه داد: بیشترین جان باختگان ما در سال جاری نیز کسانی بوده اند که متاسفانه به توصیه های ستاد اربعین توجه نکرده اند، یعنی اکثرا مسن یا دارای بیماری های زمینه ای بوده اند و در اطلاعیه های خود به این افراد توصیه کرده بودیم که از خودداری کنند. مسافرت ..

دیدگاهتان را بنویسید