3.5 میلیون باقیمانده سهام قضایی

6365 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، آقای قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی به سوالات زیر در زمینه واگذاری شرکت های دولتی پاسخ داد.

سوال: اساس و هدف خصوصی سازی در کشور چه بود و تا چه اندازه به این هدف رسیدیم؟

آقای قربان زاده: در دهه های اخیر اقتصاد مردم محور که مردم در آن سهم واقعی داشته باشند اتفاق نیفتاده است، باید با سیاست های اصل 44 این کار انجام می شد. اصل بر مدیریت دارایی های دولت است، ملی شدن و خصوصی سازی زیرمجموعه است و اگر فقط انتقال شرکت انجام می شود، هدف محقق نخواهد شد.

سوال: آیا همه واگذاری ها مشکل داشت و خصوصی سازی مترادف با مشکلات است؟

آقای قربان زاده: در تصویری که طی دو دهه اخیر با واگذاری مشاغل بیان شده است، در واقع اغراق در مشکلات وجود دارد.

مهم‌ترین شرکت‌ها و با ارزش‌ترین سهام در زمان فروش در دست دولت بود و اکنون سوددهی دارند، فقط چند فروش چالش برانگیز بود.

خصوصی سازی جزیره جدا از اقتصاد کشور نیست. هر تصمیمی که در اقتصاد گرفته می شود، خصوصی سازی را تحت تاثیر قرار می دهد.

نباید انتظار خصوصی سازی گل و بلبل داشته باشیم مگر اینکه تولید سودآور باشد و جذابیت تولید موازی نباشد. ما باید برای مدیریت مولد به مالکیت پاداش دهیم.

سوال: ما در تاریخ سازمان خصوصی سازی اشتباهات و تخلفاتی داریم، چه برنامه ای تدوین شده که از این پس شاهد چنین اشتباهاتی نباشیم؟

آقای گربان زاده: پیشنهادهایی برای اقتصاد کلان ارائه شده است. معجزه ای جز رشد بخش واقعی اقتصاد وجود ندارد. نمونه آن ارز ترجیحی بود که باید اقتصاد را به مسیر اصلی بازگرداند.

  شایعات جایگزینی معاون وزیر راه و شهرسازی جدی شد مشاور سابق نیکزاد معاون وزیر مسکن شد؟

منبع: YJC

پایان /

چنین راهکارهایی به ما کمک می کند تا به یک اقتصاد متعادل نزدیک شویم که در حوزه واگذاری نیز مولد باشد.

دخالت مستقیم دولت در فروش صورت گرفت و با مقاومت مواجه شدیم. ما باید کاری کنیم که وزارتخانه بخواهد شرکت تابعه خود را واگذار کند.

ما به این ایده رسیدیم که اول از مالکیت دست نکشیم، بلکه ابتدا صلاحیت افراد را مطالعه کنیم. اگر این تغییر مثبت در صورت های مالی شرکت احساس شود، آن شخص مالک بخشی از سهام شرکت خواهد شد. این سازوکار باعث ایجاد سیستم انگیزشی برای فرد می شود تا پس از بهره وری شرکت به تدریج صاحب سهام شرکت شود و این ایده به ما کمک می کند تا به سمت کارایی و بهره وری شرکت حرکت کنیم.

سوال: جایگاه بازار سرمایه در روند خصوصی سازی کشور چگونه است؟

آقای گربان زاده: بازار سرمایه با این واگذاری ها عمیق تر شده است. نقش مهم آن ایجاد شفافیت و انضباط مالی در ابتدا است. اولویت گسترش اموال در سطح عمومی با عرضه تدریجی بازار سرمایه به وجود می آید. تحویل بلوکی ما نیز در بازار سرمایه است.

ابزارهای بازار سرمایه متنوع هستند و می توانند به انتقال دارایی های دولت، حتی دارایی های ثابت کمک کنند.

سوال: آیا برنامه مشترکی با بورس برای واگذاری شرکت ها دارید؟

ایران خودرو و سایپا به دلیل حفظ امنیت سهام دولتی قابل واگذاری نبودند که با دستور رئیس جمهور و تصمیم دولت باید 5 درصد سهام ایران خودرو و 17 درصد سایپا واگذار شود. ارزش واقعی ایران خودرو و سایپا بسیار ارزشمندتر است.

  قاتلان شهید سلیمانی تروریست های واقعی هستند / خون شهید زندگی جاودانه می آفریند / من نیز با تروریسم مبارزه می کنم

ما به وزارت صمت پیشنهاد دادیم که سهام این دو شرکت به صورت یک بلوک تشکیل شود و همراه با سایر سهام دولت عرضه شود.

سوال: اجرای قانون واگذاری سهام به سهام عدالت در چه مرحله ای است؟

آقای قربان زاده: پیش نویس مصوبه هیئت دولت در این خصوص برای اعضای کمیته مساعدت و مساعدت تهیه شده است. وظیفه واگذاری سهام به بازماندگان در چند مرحله انجام خواهد شد.

جلسات با سازمان امداد و کمیته امداد فهرستی از مشمولان اما غیر مشمولان عدالت ترسیم شد. حدود 3.5 میلیون نفر که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان امداد هستند اما هیچ سهامی ندارند باید توسط وزارت رفاه غربالگری شوند.

برای این مشمولان باید 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شود و 50 درصد از محل سود سال های آتی تسویه خواهد شد، بنابراین مشمولان تحت پوشش کمیسیون و رفاه اجتماعی برای دریافت سهام نیازی به پرداخت یک ریال ندارند. ثبت نام نیز لازم نیست.

برای سایر افراد دو دهک اول باقی مانده در مرحله دوم و در مرحله سوم افراد چهار دهک بعدی هستند که وزارت اقتصاد و رفاه اجتماعی باید سازوکاری برای شناسایی افراد داشته باشد.

منابع دولتی از نظر سهام ارزشمند هم اکنون در بورس حدود 280 هزار میلیارد تومان است که حدود 120 هزار میلیارد تومان تضمین می شود. برای پرتفوی سهام عدالت که شامل هلدینگ خلیج فارس و 3 بانک می شود، فقط سهام قابل انتقال بدون وثیقه تعیین می شود.

باید قانون را تغییر دهیم تا بتوانیم از منابع دیگری برای سبد سهام عدالت استفاده کنیم تا منابعی برای پرداخت سهام عدالت برای بقیه دهک های بعدی باشد.

  ماموریت و نقش ایالات متحده در اوکراین توسط سخنگوی پنتاگون

دیدگاهتان را بنویسید