30 درصد لوازم یدکی خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است

12329 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، مهدی برادران، معاون امور صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اعضای تشکل ها وظایفی در نظر گرفته شده است. در زمینه شناسایی کد رهگیری کالا و ایجاد سامانه جامع معاملات.

وی با بیان اینکه پیگیری های وزارت صمت نسبت به ثبت کد رهگیری و ثبت کالا در سامانه کل معاملات اقدام کرده است، افزود: اما همچنان در سطح عرضه با کالاهای قاچاق، تقلبی و نامرغوب مواجه هستیم. وجود دارد و در مواردی مشاهده می شود که قطعات یدکی کالاهای دست دوم به عنوان کالای نو عرضه می شود.

معاون وزیر صنعت از وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه لوازم خانگی قاچاق، تقلبی و بی کیفیت گفت: اموال مردم در خطر است و عرضه این گونه کالاها بسیار نگران کننده است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت از ابتدای سال جاری جلسات مکرری را با تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و اتحادیه های مرتبط در زمینه تولید و تعمیر قطعات خودرو برگزار کرده است، گفت: در این راستا، دستگاه های اجرایی در زمینه تولید و تعمیرات قطعات خودرو نیز به صورت مستمر در این زمینه فعالیت می کنند.

این برادران خاطرنشان کردند: بیش از 30 درصد قطعات خودرو در بازار قاچاق و تقلبی است که برای مصرف کنندگان مشکل ایجاد می کند.

وی افزود: از این رو برای مبارزه با قاچاق، جعل، کالاهای بی کیفیت و غیراستاندارد وزارت صمت با کمک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات جدیدی را آغاز کرده و لوازم یدکی خودرو از اولویت های اول این طرح است. “

  نمایشنامه رئیس جمهور ترکیه - نقد رسانه های تحریریه

برادران بیان کردند: ایجاد مشاغل جدید در حوزه تولید و دسترسی مصرف کنندگان به کالاهای اصل از نتایج مثبت طرح مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی خواهد بود و اجرای تمامی اقدامات با نظارت مستمر و هفتگی خواهد بود.

وی افزود: تمامی دستگاه ها اعم از وزارت دادگستری، سازمان جنایی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، تولیدکنندگان و تامین کنندگان همراه با وزارت صمت در این طرح مشارکت خواهند داشت.

معاون صنایع دولتی وزارت صمت گفت: در مرحله اول طرح مبارزه با لوازم یدکی خودروهای قاچاق و تقلبی، باتری و کمک فنر در اولویت قرار دارند چرا که پیش از این اعلام شده بود این کالاها باید دارای کد رهگیری باشند. و کالاهای قاچاق و تقلبی را جمع آوری کند.

برادران افزود: بر این اساس از امروز 15 فروردین 1400 جمع آوری این کالاها در چند استان آغاز و به تدریج در تمامی استان ها انجام می شود.

برادران گفت: در طرح شفاف سازی کالا اگر کالایی فاقد کد رهگیری باشد و فاکتور آن در کل سامانه معاملات ثبت نشده باشد تقلبی و قاچاق محسوب می شود.

منبع: فارس

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید