5 دلیل برای فروپاشی دولت عمران خان

عمران خان که در سال 2017 به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد، به دلیل یک سناریوی خارجی و دخالت های داخلی برخی جریان های سیاسی، دولت وی سقوط کرد.

عمران خان که در سال 2017 به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد، به دلیل یک سناریوی خارجی و دخالت های داخلی برخی جریان های سیاسی، دولت وی سقوط کرد. مخالفان افزایش تورم و ریاضت اقتصادی را دلیل اصلی اقدامات خود علیه دولت عمران خان می دانند. اما شواهد حاکی از سناریوهای دیگری علیه عمران خان است که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

1- عدم اجازه ایجاد پایگاه نظامی در پاکستان: آمریکا بارها تلاش کرده تا دولت عمران خان را برای ایجاد پایگاه نظامی در این کشور هسته ای مجاب کند، اما هر بار با مخالفت عمران خان مواجه شده است. این مخالفت با عمران خان، آمریکا را بر آن داشت تا با پیشنهاد تحریم اسلام آباد، فشار مضاعفی را بر میز نخست وزیری در زمینه های دیگر مانند بحث اقتصادی و خط لوله گاز ایران وارد کند. هدف ایالات متحده از ایجاد پایگاه نظامی در پاکستان حفظ تسلط و امنیت نظامی واشنگتن بر آسیای مرکزی و به ویژه بر افغانستان، هند و ایران بود.

این درخواست از سوی آمریکا پس از خروج از افغانستان افزایش یافت و اکنون که آمریکا حضور نظامی خود را در افغانستان از دست داده است، باید در یک کشور پیرامونی حضور می یافت تا گزینه ای معتبر برای تهدیدات خود ایجاد کند.

البته این تهدیدها مستلزم داده های اطلاعاتی بود که خلأ اطلاعاتی را برای واشنگتن در هنگام خروج از افغانستان ایجاد کرد. ایالات متحده پاکستان را به عنوان جایگزینی برای پر کردن این شکاف انتخاب کرده است، اما مقاومت عمران خان در برابر آن، برتری نظامی واشنگتن بر افغانستان را در 20 سال گذشته متزلزل کرده است.

  گیفت کارت های معتبر را به راحتی در ایرانی کارت خریداری کنید

2. سفر به روسیه: عمران خان در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین به مسکو سفر کرد و مورد انتقاد شدید جریان های داخلی و ارتش روسیه قرار گرفت. در جریان سفر عمران خان، ایالات متحده به او گفت که در این باره با پوتین صحبت کند و اسلام آباد را در اعمال تحریم ها علیه روسیه مشارکت دهد که با مخالفت عمران خان مواجه شد و گفت پاکستان سیاست بی طرفی را در پیش خواهد گرفت. سابق. مواضع عمران خان در برابر روسیه به شدت با آنچه جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش کامار گفت، گفت که حمله روسیه به اوکراین باید هر چه زودتر متوقف شود. این دوگانگی سیاسی-نظامی موجود بین ارتش و دولت. در این صورت مشخص شد.

3- انتخاب فرمانده ارتش: ارتش قوی ترین جریان پاکستان است و هیچ جریان یا حزبی به اندازه ارتش قدرت ندارد. ارتش در طول سال ها بارها قدرت را به دست گرفته است و دولت ها تابع ارتش بوده اند. رئیس ارتش در پاکستان جایگاه نمادینی ندارد و می توان گفت قدرت او برابر با قدرت دولت است. پس از سه سال تمدید ارتش کامارجاوید، عمران خان به دنبال ریاست جمهوری حمید فیض، رئیس سابق آی اس آی، پایان کار نظامی و سیاسی کامارجاوید در پاکستان شد. او یادآوری می کند که این حرکت عمران خان باعث تحریک ارتش شد و به همین دلیل ارتش پس از سرنگونی دولت و حوادث جاری موضع خاصی اتخاذ نکرد. البته اتخاذ مواضعی مانند جنگ روسیه با اوکراین و دیدار فرمانده ارتش پاکستان با زلمی خلیل زاد در هفته گذشته، این سناریو را تقویت می کند که ارتش جهت گیری خاصی را با عمران خان در پیش گرفته است.

  حجت الاسلام حاج علی اکبری: ذکر مصداق فساد در خطبه های نماز جمعه حرام است! / رحیم پور و متیو هم مصداق فساد را ذکر کردند؟

4. نارضایتی داخلی: مسئله اقتصادی همواره یکی از پاشنه آشیل هر دولت در پاکستان بوده است. نارضایتی اقتصادی در بین مردم از عملکرد اقتصادی دولت موضوع شرکت کنندگان خارجی را مطرح کرده است که اکنون زمان مناسبی برای سرنگونی دولت عمران خان است.

5- سناریوی بازیگران خارجی: عمران خان بارها نام آمریکا را به عنوان کشوری که می خواهد او را برکنار کند، برده است. راهبردی که آمریکایی ها برای سرنگونی عمران خان به کار گرفتند، رویکردی سه جانبه بود که عبارت بود از: الف) نارضایتی اقتصادی در بین مردم، ب) استخدام داخلی در میان نخبگان نظامی و سیاسی (مخالفان دولت و ارتش)، ج) متاثر از اقدامات سیاسی مانند از دست دادن اکثریت عمران خان در مجلس. عمران خان بارها به این موضوع اشاره کرده و گفته است که یک دولت قدرتمند غربی قصد دارد او را سرنگون کند. بر اساس برخی گزارش ها، سفیر آمریکا در پاکستان به مقامات سیاسی گفته است که در صورت استعفای عمران خان، روابط دو کشور به حالت عادی باز می گردد و در صورت پیروزی او، پاکستان منزوی شده و دوران سختی را پیش رو خواهد داشت.

مجموعه این اقدامات عمران خان را بر آن داشت تا از رئیس جمهور بخواهد که پارلمان را منحل کند تا بر مخالفت خود غلبه کند و بنابراین دولت او منحل شد تا راه را برای انتخابات زودهنگام هموار کند.

ارزیابی نهایی

ایجاد خلاء سیاسی و تشدید درگیری های سیاسی و نظامی راهبردی است که آمریکایی ها همواره در دستور کار خود قرار داده اند. این استراتژی در کشورهای مختلف مانند عراق در حالی اجرا می شود که تمرکز اصلی آمریکا بر جریانات داخلی و افکار عمومی است. همین سناریو در مورد پاکستان نیز اعمال شد و واشنگتن به همراه برخی جریان های داخلی زمینه را برای بی ثباتی سیاسی در آن کشور فراهم کرد. البته در این تحول، آمریکا به دنبال به چالش کشیدن گزینه مطلوب خود برای نخست وزیری است. البته همه اینها در راستای استراتژی آمریکا برای ایجاد بی ثباتی در منطقه است که در کشورهایی مانند افغانستان و عراق در حال اجراست.

  آخرین نظرسنجی در مورد محبوبیت و عملکرد رئیس

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید