8 خودروی بنگالی که وارد کشور می شود را فاش کردند!

15862 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، 8 خودروی بنگالی که وارد کشور می شود توسط امید کلیباف سخنگوی وزارت امنیت فاش شد! که نشان می دهد وزارت حریم خصوصی عمداً سیاستی را به گونه ای اتخاذ کرده است که ضعیف ترین برند بین المللی معتبر یا میان رده مانند خودروسازان کره جنوبی (هیوندای فعلی) را انتخاب کرده و قصد ورود به بازار ایران را دارد. خودروهای باکیفیت نمی توانند وارد بازار ایران شوند.

امید قالیباف مشاور سابق محمدبکر نوبخت و سخنگوی فعلی وزارت امنیت واردات خودرو را خودروهای برندهای کره ای، ژاپنی و اروپایی دانست و گفت: باید بگویم که خودروهایی مانند هیوندای اکسنت، هیوندای E10، میتسوبیشی میراژ، چانگان CS35، ام‌جی 3 و ام جی 6، سیتروئن 3 و یک محصول فولکس واگن (Seat) از جمله خودروهایی هستند که وارد کشور می‌شوند که در محدوده قیمتی حدودی قرار دارند. 10000 یورو

با برنامه وزارت صمت:

 1. از برند کره ای هیوندای; اکسنت و i10 هم هست که ضعیف ترین مدل ها هستن ولی آزرا و سانتافه و توسان و سوناتا هیبرید و … نه.
 2. از برند ژاپنی میتسوبیشی; میراژ که یک هاچ بک کوچک است و برای رانندگی درون شهری ایمن نیست، اما لنسر اوو، ASX، اوتلندر، وانت L 200، اکلیپس و… نه.
 3. از برند چینی چانگان; فقط CS35 وارد شده و خبری از یونیتی نیست. CS75 Plus و … این نیست.
 4. از برند چینی MG; ام جی 3 و ام جی 6 وارداتی هستند و خبری از کراس اوورهای رده بالای آن نیست.
 5. از برند فرانسوی سیتروئن; فقط سیتروئن 3 وارداتی است و خبری از مدل های با کیفیت DS نیست.
 6. از برند معروف آلمانی فولکس واگن؛ فقط سئات وارداتی است که در بین محصولات فولکس واگن پایین ترین کیفیت را دارد و خبری از تیگوان معروف و پاسات مرغوب نیست.
  ایالات متحده بارها به حزب الله پیشنهاد ایجاد روابط داده است

به قول امید قالیباف بهمن موتور، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو همچنین به لیست شرکت های واجد شرایط واردات خودرو اضافه شده است. البته با توجه به سقف قیمت 20 هزار تومان:

 1. بهمن موتور نمی تواند هاوال H6، هاوال H9، مزدا 3، مزدا 6 و غیره وارد کند.
 2. مشخص نیست ایران خودرو چه خواهد کرد.
 3. ماشین معین ناشناس.
 4. ایرتویا فقط می تواند یاریس سدان کوچک وارد کند و نمی تواند مدل های پر زرق و برق مانند کرولا، کمری، راو4، لندکروزر، سکویا و غیره وارد کند.
 5. دیار خودرو که وانت های وینگل را از گریت وال وارد کرد، ممکن است بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

با سیاست هایی که در نظر گرفته شده، اوضاع جالب نیست و جای سوال است که چرا وزارت حراست طوری برنامه ریزی می کند که هیچ مدل کیفی وارد کشور نشود؟ بهانه ثابت بی ارزی بی معنی است چرا که مردم می توانند با ارز خود وارد کنند و نیازی به صدور ارز از بانک مرکزی نیست که جز تقسیم 30 هزار میلیارد تومان رانت معنایی ندارد. از فردا شرکت های واردکننده باید تایید شوند! آنها شروع به لابی کردن برای سهم بیشتری از یک میلیارد دلار اجاره کرده اند که سود آنها را تشکیل می دهد و بر تجارت اصلی خود یعنی واردات خودروهای با کیفیت و ارائه خدمات پس از فروش خوب تمرکز نمی کنند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید