8650 حمله مقاومت علیه صهیونیست ها در یک سال

سعدالله زارعی کارشناس ارشد مسائل منطقه یادداشتی در روزنامه کیهان درباره حوادث و شرایط کنونی رژیم صهیونیستی و همچنین وضعیت آمریکا نوشته است که متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

اما با «تبلیغات سیاسی» وانمود می‌کنند که هنوز در قدرت هستند و عده‌ای که نمی‌توانند واقعیت‌ها را به چشم خود ببینند، به ادعاهای قدیمی خود می‌چسبند. به گفته آنها، آمریکا همچنان یک ابرقدرت است و رژیم اسرائیل چهارمین ارتش بزرگ جهان را در اختیار دارد و معادلات جهان با قدرت تسلیحات آنها مشخص می شود! اما اگر به اطراف نگاه کنند، می بینند که چیزی جز یک خط دود باقی نمانده است. ایالات متحده در حالی که به طرز مفتضحانه ای از افغانستان فرار می کند و 20 سال هزینه های سنگین را کنار گذاشته، وانمود می کند که می تواند از جمهوری اسلامی پیروی کند، در حالی که افغانستان تنها درصدی از قدرت ایران را در چنته دارد.

رژيم صهيونيستي به جايي نرسيد كه سرمست از باد قراردادهاي اسلو و مادريد – 1991 و 1993 – و زماني كه در اكثر كشورهاي عربي در برابر تل آويو مقاومتي وجود نداشت و پس از 30 سال تلاش باید به دیوارهای شش متری پناه می برد. و در این جنگ اخیر – سیف القدس – شروع به التماس از گروه های جهادی در غزه کرد، حالا وانمود می کند که می خواهد با ایران درگیر شود! در این زمینه اظهاراتی وجود دارد:

1. دولت ایالات متحده عمدتاً از نظر داخلی تقسیم شده است. انتخابات آمریکا در سال 2020 منجر به شکاف عمیقی در دولت و جامعه شد. اشغال کنگره توسط مخالفان مسلح به مدت چند ساعت که منجر به کشته شدن حداقل پنج نفر و مجروح شدن بیش از 1500 نفر از جمله 560 افسر پلیس و بازداشت بیش از 800 نفر شد، نشانه بالینی وضعیت در ایالات متحده بود. فرمانداران مستقر در کابوس انتخابات 2024

پاسخ شهروندان آمریکایی – در نظرسنجی ها – به این گونه سوالات بسیار دوبرابر است و 74 درصد آرا مخالف حضور آمریکا در جنگ اوکراین است و در پاسخ به سوال بعدی با 64 درصد آرا روسیه را خطرناک ترین می دانند. دشمن! این دوگانگی در پاسخ به سوالاتی از این دست نشان دهنده اضطراب و سردرگمی این جامعه است که عمدتاً نشان از عدم اعتماد به رهبران این کشور دارد.

  چه غذاهایی برای شام ممنوع است؟

بدهی آمریکا برابر است با درآمدش، یعنی آمریکا دیگر نمی تواند سرمایه گذاری جدیدی انجام دهد یا حتی زیرساخت های موجود خود را تعمیر کند! همانطور که در طول مبارزات انتخاباتی 2020، زمانی که بایدن گفت که در حال بهبود 1000 میلیارد دلاری در محیط ایالات متحده است، ترامپ از او پرسید: “این پول را از کجا می آوری؟” بایدن گفت: مردم باید این مبلغ را بپردازند!

بنابراین زمانی که بحران امنیتی در اوکراین شروع شد و قیمت انرژی بیش از 70 درصد افزایش یافت، بایدن مجبور شد از مهم ترین خطوط قرمز آمریکا عبور کند و با دولت ونزوئلا که تحت تحریم مطلق است، برای کنترل افزایش قیمت انرژی مذاکره کند. در سال گذشته و به ویژه پس از بحران اوکراین، دلار، کلید قدرت و سلطه آمریکا، در رقابت جدی با ارزهای آسیایی قرار گرفته است. زمانی که مسکو اعلام کرد که خریداران نفت و گاز روسیه باید بهای خرید خود را به روبل بپردازند، ایالات متحده نمی توانست کاری انجام دهد و آلمان عملاً واحد پول روسیه را به عنوان ارز جایگزین دلار و یورو پذیرفت. در عرصه سیاسی بین المللی، ایالات متحده هنوز ائتلاف قدرتمندی از کشورهای بلوک غرب علیه روسیه تشکیل نداده است و بایدن در نهایت بدون نام بردن از کشوری، گفت که از 20 کشور برای تحریم روسیه استفاده کرده است. اینکه این 20 کشور چقدر قدرتمند هستند اصلا معلوم نیست، چون اسم آنها ذکر نشده است.

بحران اوکراین و دخالت روسیه فرصت ویژه ای برای آمریکا و اروپا است. سال ها پس از احیای اقتصادی، نظامی و سیاسی روسیه – در دوران ولادیمیر پوتین – ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه عمیقاً نگران بودند. زمانی که جنگ شروع شد، برخی گفتند پوتین به دام افتاده است و رهایی از غرب غیرممکن است. واقعیت این است که روسیه با همه توانایی هایش قدرتمندتر از «جمهوری سوسیالیستی شوروی» نیست. اما در اینجا یک سوال اساسی وجود دارد: آیا ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان واقعا در موقعیت قدرت بین سال های 1945 و 1991 – جنگ سرد – قرار دارند؟

بسیاری از تحلیلگران، و برخی که مدتی است لباس دیپلماتیک به تن کرده اند، بدون ارزیابی آینده جنگ روسیه و اوکراین، بدون پاسخ به این سوال نشسته اند. اما واقعیت این است که اگرچه روسیه قدرتمندتر از اتحاد جماهیر شوروی نیست، اما کشور دیگری نیز وجود دارد و آن این است که غرب قرن بیست و یکم «بسیار ضعیف‌تر» از غرب قرن بیستم است. روسیه ممکن است در جنگ اوکراین برنده شود یا نتواند، اما مطلقاً هیچ شانسی وجود ندارد که غرب در جنگ پیروز شود. برخی به این نتیجه رسیده اند که اضافه شدن نروژ و فنلاند به ناتو، ناتو را قوی تر و منسجم تر می کند. آنها فراموش کردند که ناتو نمی تواند بحران سوریه را به نقطه ای که می خواست و برای آن ائتلاف نظامی و سیاسی تشکیل داده بود برساند.

  بیانیه حزب الله و امل در محکومیت تیراندازی در بیروت

ناتو در قالب یک ائتلاف آیساف در کنار ایالات متحده در افغانستان قرار گرفت، اما در سال 2015 پس از اینکه متوجه شد هیچ کاری انجام نشده است، از افغانستان خارج شد. این ناتو است، با این تفاوت که این بار بحران نظامی نه در اروپا، بلکه در داخل اروپا و با تمرکز بر کشورهای اروپایی – در هر دو طرف تاریخ – اتفاق می‌افتد و این بار گروه نسبتاً کوچکی از طالبان نیست که ندارند. تسلیحات استراتژیک این دولت تحت محاصره بشار اسد نیست، بلکه دولت روسیه و ارتش سرخ است. ما دیگر از 20 سال جنگ در اروپای دور صحبت نمی کنیم که کشورهای حریص و جنایتکار اروپایی از آن به عنوان میدانی برای فروش سلاح استفاده می کنند. ما در مورد یک جنگ تمام عیار در خود اروپا صحبت می کنیم، جایی که ما در مورد فروش تسلیحات صحبت نمی کنیم. اروپا هرگز نمی تواند مدت زیادی در کنار اوکراین بماند. چون توان پرداخت آن را ندارد. بنابراین این روزها شاهد سفرهای متعدد مقامات بریتانیایی، آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی به کیف بوده ایم. این سفرها هر چه باشد توصیه ای برای گسترش جنگ نیست.

2- رژیم صهیونیستی که مدعی است در ائتلاف با آمریکا و برخی دولت های عربی می تواند به ایران ضربه بزند، نمی تواند بر ترس آمریکا، عربستان، امارات و… غلبه کند. همین یک ماه پیش، فرمانده جدید سنتکام در جریان جلسه استماع سنای آمریکا به صراحت اعلام کرد که نمی تواند سپاه پاسداران را کنترل کند و همین چند ماه پیش، یک هیئت عالی رتبه امنیتی امارات در سفر به تهران بیانیه روشنی را بیان کرد. امارات متحده عربی به هیچ ائتلاف ضد ایرانی نخواهد پیوست. برای بهبود وضعیت امنیتی خود و مدیریت جنگ در یمن، دور پنجم مذاکرات با ایران را در بغداد برگزار کردند. پس کاملا مشخص است که انبار تل آویو خالی است.

  آیا بانک در برابر سرقت بیمه ایمن است؟

رژیم صهیونیستی در سال 2021 با 10850 اقدام جهادی فلسطینی ها در کرانه باختری، جنین و غیره مواجه شد که از این تعداد تنها حدود 2200 مورد شناسایی و خنثی شد و امسال این رژیم با 3693 درگیری مسلحانه فلسطینی مواجه است که میانگین 10 اقدام جهادی در روز است. در برابر نیروهای نظامی او در سال 2021، فلسطینی ها 1094 بار با شهرک های اشغالی درگیر شدند. در چند ماه گذشته از سال 2022، حداقل 30 سرباز رژیم در درگیری با فلسطینی ها کشته شده اند. سال گذشته 190 میلیون دلار سلاح از زرادخانه رژیم توسط فلسطینیان ضبط شد. ارزیابی های رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم نشان می دهد که وابستگی نظامی مهم ترین عامل همکاری آنها در خروج سلاح از بازداشتگاه بوده است.

رژیم اسرائیل در مدت سه سال چهار انتخابات پارلمانی برگزار کرده و اکنون پنجمین انتخابات پارلمانی خود را پیش رو دارد. در این شرایط بقای دولت ائتلافی لاپید بنت در خطر است و با استعفا یا برکناری یکی از اعضای خود از هم می پاشد. اکنون که رژیم 10850 بار در معرض تدابیر امنیتی قرار گرفته است، به تخیل عملیات های امنیتی فراوان در ایران متوسل شده است، در حالی که در سال های اخیر تعداد شهدای ایرانی از رژیم صهیونیستی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. در سال گذشته 30 تن از اعضای رژیم صهیونیستی از جمله 4 افسر ارشد ارتش شناسایی شدند که یکی از آنها در تل آویو بود.

در همان سال بزرگترین کارخانه اسلحه سازی رژیم اسرائیل که مدرن ترین کارخانه اسلحه سازی را در خود جای داده بود به کلی تخریب شد و تجهیزات دفاعی این رژیم نتوانست از این کارخانه عظیم حفاظت کند. رژیم در حال مانور دادن و انفجار بخشی از یک تونل در نطنز یا خرابکاری در بلوک هسته ای در کرج است، اما همه اینها یک صدم خسارتی که خورده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید