9 میلیارد دلار تجارت غیرنفتی کشور در تیرماه / رشد 19 درصدی تجارت و 24 درصدی صادرات

سخنگوی گمرک از تجارت غیرنفتی کشور در تیرماه 11 میلیون تن به ارزش 9 میلیارد دلار خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد افزایش داشته است.

به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، «سید روح الله لطیفی» درباره تجارت خارجی غیرنفتی کشور در چهارمین ماه سال جاری گفت: در 31 تیرماه 10 میلیون و 997 هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و 947 میلیون دلار بین ایران و ایران مبادله شد. کشورهای دیگر مبادله کردند که با وجود کاهش 8 درصدی وزن، 19 درصد از نظر ارزش افزایش یافت.

وی در خصوص سهم صادرات غیرنفتی کشور در تیرماه اظهار داشت: صادرات غیرنفتی کشور در این مدت یک ماهه هفت میلیون و 992 هزار تن کالای ایرانی به ارزش چهار میلیارد و 171 میلیون دلار بوده که دو درصد است. وزن نسبت به تیر ماه و از نظر ارزش 24 درصد افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص میزان واردات در چهارمین ماه سال تاکید کرد: در تیرماه امسال سه میلیون و پنج هزار تن کالا که عمدتا کالاهای اساسی و منابع تولید و دارو بوده به ارزش چهار میلیارد و 776 میلیون دلار بوده است. . از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تامین شد و توزیع می شود که نسبت به مدت مشابه از نظر وزنی 26 درصد کاهش ولی از نظر ارزش 15 درصد افزایش داشته است.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: پنج مقصد اصلی صادرات ایران در تیرماه چین با خرید یک میلیارد و 403 میلیون دلار، امارات با 619 میلیون دلار، عراق با 574 میلیون دلار، ترکیه با 323 میلیون دلار و هند با خرید 143 میلیون دلار از ایران بوده است. پنج مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه بود.

  280 تن کالای اساسی در آذربایجان غربی کشف شد

وی در خصوص پنج کشور برتر فروش کالا به ایران گفت: در چهارمین ماه سال امارات یک میلیون و 449 هزار دلار، چین یک میلیون و 291 میلیون دلار، ترکیه 514 میلیون دلار و هند 347 میلیون دلار فروش داشته اند. از ایران و روسیه با فروش 205 میلیون دلاری جایگزین آلمان به عنوان پنجمین منبع وارداتی برای ایران شد.

دیدگاهتان را بنویسید