CNN: جنگ اقتصادی غرب علیه روسیه کارساز نیست

به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، سی ان ان در گزارشی درباره فشار اقتصادی غرب علیه روسیه و تلاش آنها برای مستقل کردن این کشور از گاز اعلام کرد که جنگ اقتصادی علیه مسکو نتیجه ای نخواهد داشت و به غرب و اروپا آسیب می رساند.

فرید زکریا، کارشناس این شبکه خبری در مصاحبه ای از عدم وابستگی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و کشورهای اروپایی به نفت و گاز روسیه انتقاد کرد.

وی در برنامه هفتگی زکریا جی پی اس گفت: با توجه به افزایش قیمت انرژی، بلومبرگ پیش بینی می کند که درآمد دولت روسیه از نفت و گاز بیشتر از قبل از جنگ اوکراین باشد (حدود 285 میلیارد دلار در سال 2022 در مقایسه با 236 میلیارد دلار در سال 2021).

زکریا جنگ اقتصادی غرب علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را بی نتیجه خواند و افزود که آمریکا و اروپا بیش از حد به انرژی روسیه وابسته هستند. به گفته وی، جنگ اقتصادی نمی تواند انرژی روسیه را تحریم کند زیرا اقتصاد روسیه مبتنی بر انرژی است.

وی در این خصوص تاکید کرد: درآمدهای نفت و گاز به تنهایی تقریبا نیمی از بودجه دولت را تشکیل می دهد. بنابراین، راه حل غرب این است که خرید انرژی از روسیه را متوقف نکند، زیرا عرضه کمتر در بازار جهانی حتی قیمت های بالاتر و سود بیشتری را برای روسیه به همراه خواهد داشت.

این مجری سی ان ان ادامه داد: اروپا به دلیل افزایش خطرناک وابستگی به انرژی روسیه در دو دهه گذشته، بدون رکود عمیق و طولانی مدت نمی تواند به سرعت این وضعیت را معکوس کند.

  افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان متناسب با تورم نیست

زکریا همچنین در مورد خط لوله نورد استریم 1 از روسیه به آلمان ابراز نگرانی کرد و درباره این خط لوله گفت: در 11 جولای (20 تیرماه) خط لوله ای که آلمان از طریق آن بیشتر گاز روسیه را دریافت می کند باید محافظت شود. و مشکلات فنی به طور موقت بسته شود. پوتین ممکن است تصمیم بگیرد غرب و آلمان را با اجازه ندادن به بازگشایی مجازات کند. اگر این اتفاق بیفتد، آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، تقریباً به طور قطع وارد رکود اقتصادی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید