Pink Floyd 1970 vs. Pink Floyd 2022; این؛ پینک فلوید سابق نیست!

در اوایل دهه 1960، جهان غرب خود را در آستانه مکانیزه شدن کامل دید، سفری که شاید دیگر امکان فرار از آن وجود نداشته باشد. گروهی از جامعه شناسان این دوره از یک سو غرب را مظهر قدرت، دقت و کنجکاوی می دانند و از سوی دیگر آن را دوره شک، تردید، وحشت و بی فایده بودن می دانند و همه این پدیده ها منعکس کننده وجود انسان غربی دگرگونی بزرگ

جنگ جهانی اول و دوم و جنگ‌هایی مانند ویتنام، انسان غربی را به محض دیدنش تبدیل به تماشاچی جهانی کرد که در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 هیچ امیدی به بازپس گیری آزادی و استقلال خود از قدرت‌های غربی نداشت.

آینده نگری تکنولوژیک در جهانی بدون هیچ ساختاری شروع به ترویج یک سیستم اقتصادی و سیاسی امپریالیستی خفقان آور و وحشتناک کرده بود.

اندک اندک زمزمه مبارزه فکری با شعار دغدغه آموزه های اجتماعی سرمایه داری، جوانان غربی را بر آن داشت تا با سرنوشت ناگواری که برایشان پیش آمده بود مواجه شوند. در این میان گروه های مختلف موسیقی در حال شکل گیری هستند که اشعار و حتی سبک موسیقی آنها نوعی اعتراض به اوضاع غرب است.

از جمله این گروه ها پینک فلوید، گروه معروف انگلیسی بود. این گروه تاثیرگذار در تاریخ موسیقی که موفق به توسعه موسیقی پراگرسیو راک یا راک پیشگام شد، بسیار معناگرا بود و آلبوم‌های مختلفی در نقد شرایط کنونی ساخت.

12464 خبر اولیه

پینک فلوید اشعاری را در اعتراض به جامعه پرآشوب سرمایه داری و استثمارگر بریتانیا در دهه های 1960 و 1970 نوشت و همیشه الهام بخش بسیاری از گروه ها بوده است.

  لیگ ملی فوتبال حذف شد / رایکا از بابل حریفان خود را شناخت

اما پینک فلوید ناخواسته در بازی های سیاستمداران غربی نقش آفرینی می کند و با نگاهی دقیق به آن می توان دریافت که این گروه در کنار بسیاری از گروه های زمان خود، در نقش دریچه ای برای فروریختن نفرت، خشم و انتقاد است. بسیار محبوب ظاهر شد، به ویژه جوانان غربی.

روزی پینک فلوید با خلق آثاری مانند حیوانات و با توصیف صریح فساد و زوال اخلاقی و اجتماعی و تشبیه وضعیت جامعه غربی به حیوانات، نظام سرمایه داری را مورد انتقاد قرار داد.

و در آلبوم روی دیوار دیوار او آشکارا به سیاستمداران و حاکمان بریتانیا حمله کرد و از فاجعه ای که آنها برای نسل ها از اعضای گروه ایجاد کرده بودند به شدت انتقاد کرد.

و در نهایت در آخرین کات آلبوم برش نهایی رسماً از سیاست های مارگارت تاچر به ویژه در جنگ فالکلند انتقاد می کند.

اما اکنون در تاریخ جنگ اوکراین با سیاست غرب همسو شده و خواستار اوکراین است.

12463 خبر اولیه

پینک فلوید در آهنگ جدیدی به نام هی هی، بلند شو از اوکراین حمایت می کند. بدون اینکه بگوییم چرا این جنگ رخ داد و به نقش مهم سیاست های توسعه طلبانه غرب و آمریکا در ایجاد این جنگ اشاره کرد.

این آهنگ توسط دیوید گیلمور و نیک میسون، اعضای اصلی گروه پینک فلوید، با یک خواننده اوکراینی ساخته شده است.

آندری کلیونیک، خواننده و ترانه سرای اوکراینی که در جریان حمله روسیه مجروح شده بود، این آهنگ را اجرا کرد. کلونیک که پس از 24 فوریه، اولین روز حمله روسیه به اوکراین در اوکراین بسیار محبوب شد، تور بین المللی خود را لغو کرد و به ارتش اوکراین پیوست. زمانی که خواننده اوکراینی مجروح شد و در بیمارستان بستری شد، کلیونیک و دیوید گیلمور درباره ایجاد آهنگ جدید صحبت کردند.

  10 ویژه برنامه هیئت رزمندگان به مناسبت سالروز حاج قاسم

دیوید گیلمور در بیانیه‌ای گفت که امیدوار است این آهنگ مورد حمایت و استقبال گسترده قرار گیرد تا درآمد حاصل از آن به خیریه‌های نظامی اوکراین و «تقویت روحیه» اوکراینی‌ها برسد.

جالب اینجاست که آنها راجر واترز را در ساخت این آهنگ با پینک فلوید همراهی نکردند. راجر واترز موسس و مهمترین عضو گروه پینک فلوید بود که مدتها پیش به دلیل اختلافات شدید گروه را ترک کرد. او گفت: “در واقع، اصلا خوب نیست، اما به شدت وحشتناک است. البته، اگر از طرفداران قدیمی پینک فلوید هستید.” “خب، شما دیدگاه متفاوتی خواهید داشت. من می دانم که ممکن است به خاطر آن شخص بدی در نظر گرفته شوم، اما همینطور باشد. اما آیا آزادی خود را با غل و زنجیر عوض خواهم کرد؟ نه، هرگز!”

12465 خبر اولیه

با توجه به شکایت پینک فلوید از اوکراین و اظهارات راجر واترز، می توان فهمید که این پینک فلوید همان پینک فلوید سابق نیست. و اکنون به ابزاری در جهت اهداف غربی تبدیل شده است. و می توان گفت که این گروه دیگر منتقد جدی غرب نیستند، بلکه حامی سیاست غرب هستند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید